Komerční prezentace Aktual.: 5.09.2024 13:48

Paříž – Stolní tenista Jiří Suchánek získal na paralympijských hrách v Paříži stříbro, které přidal do své sbírky po bronzech z Ria de Janeiro a Tokia. Dvaačtyřicetiletý vozíčkář ve finále prohrál s Polákem Rafalem Czuperem 1:3 na sety. Česká výprava má po Suchánkově příspěvku v Paříži sedm medailí.

Suchánek začal souboj o pařížské zlato prohraným setem 6:11, ale pak Czupera zdolal 11:8. Další dvě sady však opět patřily polskému paralympionikovi v poměru 11:8 a 11:6. „Jsem spokojený, že jsem došel tak daleko. Odvedl jsem dobrou práci, kvůli které jsem sem přijel,“ řekl České televizi.

Atletka Anna Luxová při obhajobě bronzového úspěchu skončila mezi koulařkami čtvrtá. Vlajkonošce výpravy v Paříži na stupně vítězů nestačil osobní rekord 8,99 metru, musela by v dešti poslat kouli o 45 cm dále. Před třemi lety na hrách v Tokiu byla Luxová v kategorii F35 třetí výkonem 8,60.

„Chtěla jsem pokořit aspoň devítku. Cokoliv za devět (metrů) by bylo skvělé, ale to se mi nepovedlo, chyběl mi cenťák,“ hodnotila. Závod, který provázelo nepříznivé počasí, označila za jeden ze svých nejtěžších. „Myslím, že jsem si s ním poradila skvěle,“ dodala tělesně hendikepovaná atletka.

O další cenný kov bude usilovat večer nevidomý plavec David Kratochvíl, jenž už vybojoval na této paralympiádě kompletní sbírku. Čeká ho závod na 100 metrů prsa od 18 hodin. Předtím se ve finále stejné disciplíny představí Vendula Dušková, jež rovněž uspěla v dopoledních rozplavbách.

Handbikerka Kateřina Antošová obsadila 13. místo ve sloučené kategorii H1-4, čtvrtý paracyklista ze středeční časovky Patrik Jahoda do silničního závodu nenastoupil.

Česká výprava má v Paříži zatím jedno zlato, čtyři stříbra a dva bronzy. Vedle Suchánka a Kratochvíla se o zbývající postarali lukostřelci Šárka Pultar Musilová, David Drahonínský a Tereza Brandtlová.