Komerční prezentace Aktual.: 20.10.2024 17:02

Linec (Rakousko) – Stolní tenistka Hana Matelová získala na mistrovství Evropy v Linci zlato ve čtyřhře. Se Slovenkou Barborovou Balážovou v dnešním finále porazily 3:2 obhájkyně titulu domácí Sofii Polcanovou a Bernadette Szöcsovou z Rumunska.

Čtyřiatřicetiletá Matelová získala jedenácté evropské zlato pro český stolní tenis a první od triumfu Antonína Gavlase s Renátou Štrbíkovou ve smíšené čtyřhře v roce 2013. V ženském deblu slavily titul naposledy Marta Lužová s Jitkou Karlíkovou před 56 lety.

Matelová s Balážovou získaly první set 11:7, ale druhý stejným poměrem ztratily. Ve třetím sice přišly o vedení 9:6, ale nakonec uspěly 11:9. Ve čtvrté sadě vedla česko-slovenská dvojice 3:1, ale Polcanová se Szöcsovou si vzaly oddychový čas, skóre otočily a vynutily si rozhodující set.

Do něj měly Matelová s Balážovou raketový vstup a ujaly se vedení 8:2. Polcanová se Szöcsovou, které proti sobě dnes nastoupí ve finále dvouhry, dokázaly snížit na 6:8, ale Matelová s Balážovou odskočily na 10:6 a zápas vzápětí ukončily hned prvním mečbolem.

Pro Matelovou a o dva roky mladší Balážovou je zlato největším společným úspěchem. Jejich maximem dosud byla pátá místa z mistrovství Evropy v letech 2015, 2016 a 2022. Jedna výhra je dělila od cenného kovu i loni na světovém šampionátu.

Výsledky mistrovství Evropy ve stolním tenisu

Muži:

Dvouhra – semifinále:

Duda – Ovtcharov (oba Něm.) 4:2 (8, 8, 5, -8, -6, 8), A. Lebrun (Fr.) – Möregardh (Švéd.) 4:0 (10, 5, 5, 6).

Ženy:

Polcanová (Rak.) – Mittelhamová (Něm.) 4:1 (10, 7, -10, 4, 6), Szöcsová (Rum.) – Xiaová (Šp.) 4:1 (3, -9, 7, 6, 6).

Čtyřhra – čtvrtfinále:

Matelová, Balážová (ČR/SR) – Bergströmová, Källbergová (Švéd.) 3:0 (8, 7, 10).

Semifinále:

Matelová, Balážová – Kukuľková, Bajorová (SR/Pol.) 3:2 (-8, -5, 12, 5, 11).

Finále:

Matelová, Balážová (ČR/SR) – Polcanová, Szöcsová (Rak./Rum.) 3:2 (7, -7, 9, -7, 6).