Aktual.: 20.12.2024 16:35
Londýn – Kamenný monument Stonehenge na jihu Anglie mohl být podle nového výzkumu postaven proto, aby sjednotil lid v době kulturního napětí při osidlování britských ostrovů, píší britská média s odkazem na studii zveřejněnou ve čtvrtek v odborném časopise Archaeology International. Nové zjištění přichází poté, co archeologové nedávno prokázali, že jeden z kamenů – ležící uprostřed Stonehenge pod jinými balvany – pochází až z dalekého severu Skotska.
Podle vedoucího výzkumu Mikea Parkera Pearsona z archeologického institutu londýnské univerzity UCL dělají kameny pocházející z různých míst v zemi ze Stonehenge „unikát mezi více než 900 kamennými kruhy v Británii“. Serveru The Guardian řekl, že byly vztyčeny, aby sjednotily raná zemědělská společenství v Británii v době nového osidlování ostrovů příchozími z Evropy. Samotný oltářní kámen uprostřed Stonehenge pak mohl být podle Parkera Pearsona darem nebo indikátorem politického spojenectví.
„Už nějakou dobu víme, že lidé sem přicházeli k hodování z mnoha různých částí Británie, a téměř polovina lidí, kteří jsou zde pohřbeni, žili jinde,“ řekl Parker Pearson webu stanice BBC. „Podobnosti v architektuře a materiální kultuře mezi oblastí kolem Stonehenge a Skotskem nyní dávají větší smysl,“ dodal.
V létě vědci přišli se zjištěním, že šestitunový oltářní kámen v centru Stonehenge pochází z více jak 700 kilometrů vzdáleného místa ve Skotsku. Na místo byl pravděpodobně dopraven kolem roku 2500 před naším letopočtem, kdy byl Stonehenge přestavěn do své nynější podoby.
Stonehenge vznikl přibližně před 5000 lety, přičemž kameny tvořící kruhy byly přivezeny v různých dobách a z různých oblastí. Jejich rozmístění umožňuje, aby v době letního slunovratu vycházelo slunce kamenným „oknem“.
O účelu Stonehenge se vedou spory – podle některých jde o náboženskou svatyni, starobylou observatoř nebo solární kalendář. Parker Pearson řekl serveru The Guardian, že ve světle nových skutečností je však nyní třeba o Stonehenge uvažovat jako o politickém monumentu.