Ufa (Rusko) – Stovky přívrženců uvězněného ochránce přírody ruského autonomního Baškirska se dnes sešly na nepovolené demonstraci v Ufě. Policie zadržela nejméně deset lidí, napsala agentura Reuters s odvoláním na ruské novináře z místa. Ti odhadli, že navzdory dvacetistupňovému mrazu se sešlo 1500 až 2000 lidí. Protest se v regionální metropoli uskutečnil navzdory varování šéfa autonomní republiky Radije Chabirova, že úřady tvrdě zasáhnou proti demonstrantům, které označil za zrádce a extremisty. Kreml dnes uvedl, že v Baškirsku se žádné masové nepokoje nekonají a že se s problémem vypořádají místní úřady.

Příslušníci pořádkových jednotek OMON vytlačili lidi, kteří s výkřiky „Hanba!“ bránili v odjezdu autobusu se zatčenými, vylíčil zpravodajský kanál SOTAvision na sociální síti Telegram. Náměstí Salavata Julajeva v Ufě mezitím policisté, posílení gardisty, vyčistili od demonstrantů, ale zatýkání selektivně pokračovalo v okolních ulicích.

K situaci se dnes vyjádřil Kreml, jehož mluvčí novinářům sdělil, že v Baškirsku se nekonají žádné masové nepokoje ani žádné velké demonstrace a že vše zvládnou místní úřady. Podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova, jehož citovala agentura TASS, jde jen o „individuální projevy“, které „patří do kompetence místních úřadů a orgánů“.

Na námitku, že vyšetřovatelé obviňují demonstranty právě z „hromadných nepokojů“, mluvčí vysvětlil, že v daném případě by nepoužíval právnický termín, ale výraz, který by podle něj přesněji odpovídal počtu účastníků. „Z hlediska, které není právní, nesouhlasím, že byly nějaké masové akce,“ prohlásil.

V autonomní republice ležící na jihu pohoří Ural, které rozděluje Rusko na evropskou a asijskou část, to byl už třetí nedovolený protest tento týden, ale první v regionální metropoli. Lidé se sešli, aby podpořili aktivistu Faila Alsynova, odsouzeného ve středu na čtyři roky na základě obvinění z rozněcování národnostní nenávisti. Obvinění Alsynov odmítl.

Sedmatřicetiletého ochránce přírody, který se staví také na ochranu práv Baškirů, představujících menšinu ve své vlasti, považují mnozí za hrdinu. V roce 2020 vedl úspěšné protesty proti těžbě na kopci, který Baškirové pokládají za posvátný. Loni se vyslovil proti náboru etnických Baškirů do války Ruska proti Ukrajině. „Toto není naše válka,“ prohlašoval.

Veřejné protesty jsou v Rusku velmi vzácné vzhledem k riziku zatčení, zejména od začátku války. Načasování je o to citlivější, že prezident Vladimir Putin kandiduje v březnových prezidentských volbách. I když o Putinově vítězství není pochyb, analytici tvrdí, že na regionálního vůdce Chabirova je vyvíjen tlak, aby udržel situaci pod kontrolou a neudělal Kremlu během volební kampaně ostudu, dodal Reuters.

Kvůli středeční demonstraci v Bajmaku, kde soud vynesl verdikt nad Alsynovem, skončilo ve vězení už 17 lidí, odsouzených k trestům až 15 dnů za mřížemi.

„Mocenská vertikála, zavedená Putinem, netoleruje lidový aktivismus,“ řekla Reuters expertka na ruské regiony Gulnaz Šarafutdinovová, která nyní přednáší v Londýně. „Vůdci, kteří se náhle vynoří a nejsou řízeni a kontrolováni z Kremlu, jsou považováni za hrozbu,“ dodala.

Baškirský novinář žijící v exilu v Berlíně Ruslan Valijev uvedl, že jen nepatrná menšina Baškirů usiluje o odtržení od Ruska, ale že Alsynov má podporu veřejnosti, která sdílí znepokojení nad problémy, které nastolil. To se týká například nepřiměřeně vysokého počtu vojáků z řad národních menšin poslaných do války Ruska proti Ukrajině.

Podle neoficiálních údajů, shromážděných novináři, ve válce zahynulo přibližně 1350 mužů z Baškortostánu (jiný název pro Baškirsko), a to je více, než kolik jich bylo zabito v afghánské válce v 80. letech a čečenských válkách po rozpadu Sovětského svazu. „Myslím, že nepokoje budou v té či oné podobě pokračovat, ať už půjde o protesty v ulicích, nebo remcání v kuchyních či na dvorcích. Něco se bude dít dál. Tento problém nelze jednoduše zamést pod koberec,“ předpověděl.

V Baškirsku soud uvěznil dalších devět lidí za nepovolenou demonstraci

Ruský soud v Bajmaku, kde se ve středu konala nepovolená demonstrace tisíců lidí proti odsouzení ochránce přírody autonomního Baškirska, uložil tresty sahající od osmi po 15 dní vězení dalším devíti účastníkům těchto nepokojů. Odsouzeni byli za to, že neuposlechli pokynů policie. Oznámila to dnes státní agentura TASS s odvoláním na sdělení soudu. Připomněla, že dříve soud v Ufě odsoudil osm jiných lidí za porušení pravidel pro pořádání veřejných akcí. Bajmak je asi 1400 kilometrů východně od Moskvy.

Před budovou soudu v městečku Bajmak v Baškortské autonomní republice na východě evropské části Ruska se ve středu podle médií shromáždilo několik tisíc demonstrantů. Protestovali proti odsouzení Faila Alsynova ke čtyřem letům vězení za šíření nenávisti vůči osobám jiné národnosti. Aktivista toto obvinění odmítl a slíbil, že se odvolá.

Velké protesty v Rusku jsou mimořádně vzácné kvůli riziku zatčení na shromážděních, která úřady považují za nepovolená. Za poslední dva roky byly zadrženy tisíce lidí za to, že se postavily proti válce na Ukrajině, poznamenala v této souvislosti agentura Reuters. Připomněla, že Alsynov v roce 2020 úspěšně bojoval proti plánům na těžbu sody v oblasti, která se následně přeměnila v přírodní rezervaci.

Šéf Baškirska, jedné z největších etnicky smíšených autonomních republik v Rusku, se ve čtvrtek vyjádřil, že nepokoje vyvolali zrádci a extremisté, kteří usilují o odtržení od Ruska.

„Jde o skupinu osob, z nichž část žije v cizině. Jsou to v podstatě zrádci. Vyzývají k odtržení Baškortostánu od Ruska, vyzývají k partyzánské válce,“ tvrdil šéf autonomní republiky Radij Chabirov podle listu Izvestija ve videu zveřejněném na sociálních sítích. Baškortostán je jiný název pro Baškirsko.

Mezi údajnými zrádci jmenoval Ruslana Gabbasova, který spolu s Alsynovem zakládal mezitím zakázané hnutí Baškort. Gabbasov řekl z litevského exilu po telefonu agentuře Reuters, že nespokojenost Baškirů, tvořících necelou třetinu ze čtyř milionů obyvatel autonomní republiky, způsobila politika ruského prezidenta Vladimira Putina. Ta podle Gabbasova narušila postavení baškirského jazyka a kultury. Příčiny vidí i dopadu těžební činnosti na přírodu a v nepřiměřeně vysokém zastoupení menšin v řadách ruských jednotek bojujících proti Ukrajině.

Aktivisté podle Gabbasova svolávali na dnešek demonstraci na Alsynovovu podporu do Ufy, hlavního města Baškirska.

 

Podíl
Exit mobile version