Aktual.: 7.01.2025 14:05
Brno/Praha – Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž po odchodu ze své funkce na konci března zamíří do advokacie. Působit plánuje v advokátní kanceláři v Olomouci, kde je společníkem jeho syn. Stříž to dnes řekl novinářům v Brně. Pro odchod z funkce neměl jiné než osobní a rodinné důvody a s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) se dohodl jen na načasování kroku, začali se o tom bavit počátkem loňského prosince, dodal.
„Rád bych zkusil vykonávat pozici advokáta. Můj syn vede se svým kolegou Ondřejem Švárou advokátní kancelář v Olomouci Švára & Stříž, takže bych těmto klukům, které mám velmi rád a podporuji je, předal některé své zkušenosti,“ řekl Stříž. Mezi osobními a rodinnými důvody pro odchod z funkce nejvyššího žalobce nebyl podle něj žádný jediný velký, byla to spíš mozaika drobností, podotkl.
Briefing nejvyššího žalobce Igora Stříže (od 13:00):
Stříž řekl, že v pondělí, kdy podal rezignaci, byl na Nejvyšším státním zastupitelství (NSZ) právě 14 let, jak ve funkci náměstka nejvyššího žalobce, tak ve své současné funkci, kterou vykonává od července 2021. Zdůraznil, že už dřív avizoval, že nejvyšším žalobcem nebude po celé sedmileté funkční období. Výkon funkce spojoval s přijetím novely zákona o NSZ, což už se stalo, řekl.
Blažek dnes uvedl, že vládě navrhne nového nejvyššího státního zástupce tak, aby nástupce Stříže mohl být ustanovený k letošnímu 1. dubnu. Média i zdroje z justice delší dobu spekulují, že Stříže nahradí pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, které má skončit funkční období v čele pražského vrchního státního zastupitelství na sklonku letošního roku. O jménu nástupce Stříž s Blažkem debatovali, Stříž se k tomu ale nechtěl vyjadřovat.
Stříž podle Pekarové Adamové neměl NSZ nikdy řídit, ANO jeho konec nepřekvapil
Igor Stříž neměl kvůli své činnosti před rokem 1989 v čele Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) nikdy stanout, sdělila ČTK k dnes oznámené rezignaci nejvyššího státního zástupce předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Šéf sněmovního ústavně-právního výboru Radek Vondráček na síti X uvedl, že Střížův konec ani jeho načasování nejsou překvapením. Česko v každém případě potřebuje posílit zákonnost, míní.
Stříž v pondělí předal rezignaci ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS), skončí 31. března. Důvody rezignace označil za ryze osobní a rodinné. Média v minulosti spekulovala, že Stříže nahradí pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Nejvyššího státního zástupce jmenuje podle zákona vláda na návrh ministra spravedlnosti. Blažek navrhne nástupce tak, aby mohl být ustanoven k 1. dubnu.
Pekarová Adamová patřila v roce 2021 k největším kritikům nástupu Stříže do úřadu, zdůvodňovala to tím, že jako „předlistopadový vojenský prokurátor a člen KSČ žaloval stovky branců a odvedenců a zároveň jim navrhoval drakonické tresty“. Slibovala, že v případě nástupu tehdejší opozice do vlády Stříž skončí.
Dnes ČTK napsala, že na svém názoru na Stříže nikdy nic nezměnila. „Člověk, který posílal lidi do vězení za to, že nechtěli sloužit socialistické vlasti, se podle mě neměl nejvyšším státním zástupcem ani stát,“ uvedla. Jeho nástupce by měl podle Pekarové Adamové disponovat morální integritou a dostatečnou autoritou, které si tak významný post zaslouží.
Vondráček nepovažuje rezignaci za překvapení. „O rezignaci i náhradě se hovoří delší dobu, stejně jako o načasování. Česko v každém případě potřebuje posílit zákonnost. Aby nedocházelo k politizaci, subjektivismu a aktivismu,“ uvedl. Jako ženu oddanou spravedlnosti připomněl v té souvislosti nedávno zesnulou bývalou ministryni Marii Benešovou (za ANO), která Stříže do čela NSZ navrhla.
Předseda koaličních lidovců Marek Výborný ČTK řekl, že informaci vzal na vědomí. „Pokud se nepletu, tak (Stříž) již dříve avizoval, že nepředpokládá, že by dokončil celý mandát. Já osobně jsem s ním žádnou špatnou zkušenost neměl, byť nebudu popírat, že když byl jmenován, vnímal jsem kriticky jeho minulost před rokem 1989,“ uvedl. Nástupcem by podle něj měla být respektovaná osoba ze státního zastupitelství, nikoliv však řadový státní zástupce.
Místopředseda ústavně-právního výboru Sněmovny Jakub Michálek (Piráti) poděkoval Střížovi za jeho práci v čele NSZ i dřívější práci náměstka. „Jako Piráti jsme prosadili změnu zákona o veřejných žalobcích, která zlepšuje postavení nejvyššího státního zástupce na vládě, aby nemohl být bezdůvodně odvolán, což je důležitá záruka nezávislosti. Také bylo domluveno, že plné funkční období bude až u nejvyššího žalobce, který nastoupí podle nového zákona,“ uvedl. Opoziční Piráti podle něj budou sledovat, jestli bude výběr Střížova nástupce transparentní a vzejde z něho osobnost, která dokáže razantně a úspěšně bojovat s korupcí a kriminalitou.
Předseda SPD Tomio Okamura doufá v to, že Střížův nástupce bude ctít zákony a ústavu. „Bývalý komunisticky prokurátor Igor Stříž se proslavil tím, že vyhrožoval občanům vězením za to, když projeví nezávislý názor na válku na Ukrajině – za toto měl být podle mého názoru už dávno odvolán a souzený pro trestné činy vydírání a zneužití pravomocí, jelikož státní zástupce má v prvé řadě chránit ústavní práva občanů, nikoli je potírat,“ sdělil ČTK.