Aktual.: 25.09.2024 05:00
Praha – Změna klimatu zdvojnásobila možnost silných povodní ve střední Evropě a s dalším globálním oteplováním způsobeným fosilními palivy budou povodně ničivější. Vyplývá to z nové studie týmu World Weather Attribution, kterou má ČTK k dispozici. Z analýzy vyplynulo, že nedávné dešťové srážky způsobené bouří Boris byly nejsilnější, jaké zatím odborníci ve střední Evropě zaznamenali. Na studii spolupracovali experti z Českého hydrometeorologického ústavu.
Pravděpodobnost silných dešťů, jako přinesla bouře Boris, se podle studie kvůli změně klimatu zdvojnásobila a zároveň hrozí riziko, že mohou být o sedm procent silnější. Pokud oteplení planety dosáhne dvou stupňů Celsia, což se očekává v roce 2050, spadne při podobných bouřích nejméně o pět procent srážek víc a budou se vyskytovat o 50 procent častěji než nyní.
Vědci tvrdí, že kombinace povětrnostních jevů, včetně proudění studeného vzduchu nad Alpami a velmi teplého vzduchu nad Středozemním a Černým mořem, vytvořila letos „dokonalou bouři“, která v polovině září způsobila silné srážky ve střední Evropě.
Na základě historických údajů lze podle expertů říct, že se současným oteplením planety o 1,3 stupně Celsia se podobná situace stane jednou za 100 až 300 let. Ačkoli se jednalo o velmi ojedinělou událost, změna klimatu ji podle vědců učinila intenzivnější a do budoucna pravděpodobnější.
„Povodně ve střední Evropě v letech 1997 a 2002 byly popsány jako události, které se stávají jednou za století, ale o dvě desetiletí později se globální oteplení zvýšilo z 0,5 na 1,3 stupně Celsia a tyto silné povodně se opakovaly. Evropa se navíc otepluje ještě rychleji než zbytek světa,“ uvedl klimatolog Bogdan Chojnicki z Univerzity přírodních věd v Poznani a jeden z autorů studie. „Měli bychom bojovat za zastavení klimatických změn, abychom se vyhnuli obrovským sociálním a ekonomickým nákladům,“ dodal. Zářijové povodně ve střední Evropě mají zatím na svědomí 24 lidských životů.
V polovině září region ve střední Evropě zasáhly velmi silné srážky. Za čtyři dny dešťů se na mnohých místech překonaly srážkové rekordy. Stoletou vodu zaznamenaly desítky měřicích míst. Pět lidí zahynulo, osm lidí se stále pohřešuje.
Na studii se podíleli vědci z univerzit a meteorologických agentur z Polska a Rakouska, Německa, Švédska, Spojených států, Velké Británie a Nizozemska.
World Weather Attribution je mezinárodní spolupráce vědců, kteří analyzují, vyhodnocují a informují o možném vlivu změny klimatu na extrémní počasí, jako jsou bouře, extrémní srážky, vlny veder a sucha. Vydali dosud víc než 80 studií.