Komerční prezentace Aktual.: 16.10.2024 20:59

Brusel – V Bruselu večer skončil první summit EU a zemí Perského zálivu. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella schůzka otevřela novou kapitolu vzájemné spolupráce, státníci řešili zejména prohloubení obchodních vztahů i konflikty ve světě, zejména situaci na Ukrajině a na Blízkém východě. Ačkoliv se v některých postojích obě strany neshodují, u mnoha témat nalezli společnou řeč, dodal Borrell na závěrečné tiskové konferenci.

Summit dnes společně řídili předseda Evropské rady Charles Michel a katarský emír Tamim bin Hamad Sání. Mezi země Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) patří Katar, Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie, Kuvajt, Bahrajn a Omán. Česko na jednání zastupoval premiér Petr Fiala.

„Summit vyslal silný vzkaz našim občanům i světu, že chceme spolupracovat, abychom čelili současným výzvám. Naše partnerství jsme posunuli na novou úroveň,“ okomentoval schůzku Borrell.

Za důležitá téma, o kterých státníci jednali, označil obchodní vztahy, energetiku, boj s klimatickými změnami a rovněž regionální bezpečnost. „Současné výzvy, situace na Blízkém východě a ruská nelegální válka na Ukrajině byly rovněž důležitou součástí naší debaty,“ dodal šéf unijní diplomacie. Rusko podle Borrella porušuje Chartu OSN a důsledky jeho agrese na Ukrajině jsou cítit v mnoha zemích, mimo jiné má vliv i na celosvětovou potravinovou krizi. „Charta OSN musí být respektována, na tom se shodujeme,“ řekl na adresu EU a zemí Perského zálivu.

Pokud jde o konflikty na Blízkém východě, právě státy GCC jsou podle šéfa unijní diplomacie klíčovým partnerem EU votázkách bezpečnosti regionu. Obě strany se shodují na výzvách k okamžitému příměří, propuštění rukojmí a umožnění distribuce humanitární pomoci do Pásma Gazy.

Katarský emír Tamim bin Hamad Sání na závěrečné tiskové konferenci označil první summit zemí GCC a EU za významný milník ve vzájemných vztazích, který dokládá snahu prohloubit spolupráci nejen v obchodu a vyměňovat si názory na zahraničněpolitická témata a formovat tím vzájemné postoje.

Dnešní debata lídrů unijní sedmadvacítky a šesti arabských zemí GCC byla podle Sáního upřímná. Emír podotkl, že mnoho zemí v EU se shoduje na tom, že izraelsko-palestinský konflikt by měl být řešen vytvořením nezávislé Palestiny po boku Izraele, tedy formou dvou států, a hovořil o nutnosti docílit příměří v Pásmu Gazy a Libanonu co nejdříve. Poděkoval také šéfovi unijní diplomacie Borrellovi za jeho „zásadové postoje“ v této věci.

EU a GCC se podle Sáního shodují na výzvách k respektování mezinárodního práva a Charty OSN. Je podle něj také třeba řešit politické vakuum v Libanonu a obnovit důvěru Libanonců v jejich vládu. Pokud jde o válku na Ukrajině, odkázal Sání na zprostředkovatelské úsilí států GCC v otázce výměně zajatců a také na humanitární pomoc.

Příští podobný summit se má uskutečnit v roce 2026 v Saúdské Arábii, příští rok by mělo být jednání na úrovni ministrů v Kuvajtu.

Podíl
Exit mobile version