Komerční prezentace Aktual.: 27.07.2025 09:35
Praha – V přístupu k turistice oborové svazy současné vládě vytýkají zejména to, že nepřipravila slibovaný zákon o cestovním ruchu, který by mimo jiné nastavil jasný systém financování, nedotáhla do konce zavedení registru eTurista a nereformovala státní agenturu CzechTourism. Vyplývá to z vyjádření Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR), Asociace hotelů a restaurací (AHR) a České unie cestovního ruchu (ČUCR), které oslovila ČTK. V příštím volebním období by ocenily mimo jiné znovuzavedení systému elektronické evidence tržeb (EET).
Podle prezidenta SOCR Tomáše Prouzy kabinet ze svého vládního prohlášení nesplnil nic. „Zákon o cestovním ruchu, který měl nastavit jasný systém financování propagace Česka a destinačních organizací a zapojit do systému i soukromé peníze, nikdy nevznikl. Zákon, který má snížit byrokracii pro ubytovatele a zavést regulaci krátkodobého ubytování, dodnes neprošel Sněmovnou,“ uvedl. Ministerstvo pro místní rozvoj ČTK dříve sdělilo, že pokud novela zákona zavádějící registr eTurista Sněmovnou neprojde, ubytovatelé budou moci systém používat dobrovolně.
Ani agentura CzechTourism se nedočkala slibované reformy, což má podle Prouzy za následek oslabenou propagaci Česka v zahraničí. S příchodem ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (za STAN) loni v říjnu se ale situace v cestovním ruchu zlepšila, doplnil.
Svazy kritizují také to, že turistika nedostala žádné peníze z evropského Národního plánu obnovy. „Z toho nám bohužel vyplývá jakási cenová nekonkurenceschopnost s okolními státy,“ uvedl předseda ČUCR Jakub Juračka. Problém vidí ale i v drahých energiích nebo vysokém zdanění práce. Prezident AHR Václav Stárek vytkl mimo jiné navýšení sazeb DPH u nealkoholických nápojů a vody.
Podle Stárka by se příští vláda měla zaměřit na dotažení některých zákonů. „Jedná se hlavně o jasné vymezení podnikání v krátkodobých pronájmech bytů turistům, dotažení zákona o registraci cizinců, větší otevření trhu práce pro zahraniční zaměstnance a snížení daňové zátěže podnikatelů se současným znovuzavedením EET,“ dodal.
Například opoziční hnutí SPD nevnímá cestovní ruch jako hlavní prioritu, řekla ČTK poslankyně Marie Pošarová. „Ani neplánujeme nějaká konkrétní opatření, ani financování, protože si myslíme, že je to dostatečné,“ doplnila.
Reformu řízení cestovního ruchu nebo posílení agentury CzechTourism má ve svém programu pro nadcházející sněmovní volby hnutí STAN. Kromě toho chce strana zajistit transparentní a dlouhodobé financování oboru i s využitím vybraných turistických poplatků a také digitalizovat. „Vytvoříme centrální datový prostor (dataspace) pro sdílení dat mezi aktéry v cestovním ruchu, který umožní lepší plánování a marketing,“ uvedlo hnutí na webu.
Piráti chtějí dát obcím a městům pravomoc v určité míře regulovat krátkodobá ubytování. „Naším cílem však není turismus plošně omezovat, ale strategicky ho řídit. Zatímco přetíženým lokalitám ulevíme, zaměříme cílenou finanční podporu do regionů, které mají turistický potenciál, ale dosud stojí mimo hlavní zájem návštěvníků,“ řekl ČTK lídr strany v Moravskoslezském kraji Lukáš Černohorský.