Aktual.: 8.05.2025 04:05
Brusel – Svět má za sebou druhý nejteplejší duben v historii měření. Oznámila to dnes ve své pravidelné měsíční zprávě unijní meteorologická služba Copernicus. Průměrná teplota v Evropě se letos v dubnu pohybovala kolem devíti stupňů Celsia, což je o jeden stupeň více než mezi lety 1991 a 2020. Podle meteorologů tak jde už o několikátý měsíc v řadě, kdy byla globální průměrná teplota o více než 1,5 stupně nad průměrem z předindustriálního období.
„Teploty v Evropě byly převážně nadprůměrné, přičemž nejvyšší teploty byly zaznamenány ve východní Evropě, západním Rusku, Kazachstánu a Norsku, zatímco chladnější teploty, než je průměr, se vyskytovaly v Turecku, východní části Bulharska a Rumunska, na Krymském poloostrově, v severní části Skandinávie, ruské oblasti Karélie a na poloostrově Kola,“ uvedl ve zprávě Copernicus.
Mimo Evropu byly teploty nejnadprůměrnější na ruském Dálném východě a ve velké části západní a střední Asie. Nadprůměrné byly také na většině území Severní Ameriky, v části Austrálie a na celém Antarktickém poloostrově a v západní Antarktidě.
Nejpodprůměrnější teploty byly na jihu Jižní Ameriky, ve východní Kanadě v oblasti Velkých jezer a nad Hudsonovým zálivem, v severovýchodním Grónsku a na Špicberkách a nad severní Austrálií a východní Antarktidou.
Průměrná teplota povrchu moří byla v dubnu okolo 20 stupňů Celsia, což je druhá nejvyšší teplota v historii pro tento měsíc. Plocha arktického mořského ledu byla pod průměrem o tři procenta a plocha antarktického moře o deset procent. Už několikátý měsíc tak jde o nejnižší rozsahy pro duben.
Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), kterou jménem Evropské komise realizuje Evropské středisko pro střednědobé předpovědi počasí, pravidelně vydává měsíční klimatické bulletiny, v nichž informuje o pozorovaných změnách globální teploty vzduchu při povrchu, pokrytí moří ledem a hydrologických proměnných.