Komerční prezentace Aktualizace: 22.07.2024 10:46

Washington – O tom, že americký prezident Joe Biden své zemi prokázal službu, dobré zprávě pro demokraty a americké voliče či o tom, že Donald Trump náhle vypadá staře, píší světová média po Bidenově nedělním oznámení, že nebude pokračovat ve své kampani za znovuzvolení.

„Rozhodnutí bylo viditelně těžké pro politika, který…je jediným demokratem, jenž Trumpa porazil ve volbách. Důvodem, proč byl Biden pod takovým tlakem, bylo to, že v sázce je tolik. Vyhlídka na druhé Trumpovo funkční období je skutečnou hrozbou pro americkou demokracii,“ míní irský list The Irish Times.

„Bidenovo odstoupení umožňuje demokratům přeskupit síly v kampani, kterou by, zdá se, ještě mohli vyhrát,“ podotýká také deník, podle něhož je krok jedenaosmdesátiletého politika jeho poslední službou Spojeným státům a jejich demokratickým hodnotám.

Švýcarský list Neue Zürcher Zeitung ve svém komentáři píše o dobré zprávě pro americké voliče. „Pokud se demokratům podaří v rozumné době vybrat vhodného kandidáta, budou karty v této volební kampani znovu rozdány. Ještě před měsícem to vypadalo, že proti sobě budou opět kandidovat dva stárnoucí úhlavní nepřátelé. Demokraté se nyní musí nedobrovolně poohlédnout po alternativě. To je dobrá zpráva zejména pro mladší generaci amerických voličů,“ míní deník. Americká viceprezidentka Kamala Harrisová nemusí mít podle něj demokratickou nominaci jistou, i když ji Biden podpořil a i z právních a technických důvodů by její kandidatura byla nejjednodušší.

„Donald Trump a jeho volební tým budou doufat, že viceprezidentka Kamala Harrisová bude skutečně nominována jako nová prezidentská kandidátka, jak doporučil Joe Biden. Republikáni by z toho mohli těžit,“ je přesvědčen nizozemský list De Telegraaf. Důvodem podle něj není to, že by se pro devětapadesátiletou političku nevyslovili demokratičtí voliči, ale to, že by mohla ještě více zmobilizovat příznivce republikánského kandidáta Trumpa. „Harrisová na konzervativní Ameriku působí jako červený hadr na býka. V zemi, kde polovina voličů obvykle zůstává doma, to může být velký rozdíl,“ podotýká.

Belgický list De Tijd upozorňuje, že Harrisová jako viceprezidentka neudělala zatím příliš dobrý dojem a není ani moc oblíbená. „Je však nejlepší šancí demokratů, jak se dostat ze šlamastyky, do které se dostali podporou Joea Bidena. Nominace někoho z druhé řady, kdo má méně zkušeností a lepší reference než Harrisová, by znamenala ještě větší ztrátu času a pravděpodobně by byla ještě větším rizikem,“ konstatuje deník, podle něhož navíc Harrisová bude v kampani díky svým debatním schopnostem lépe schopna čelit Trumpovým útokům.

Italský list Corriere della Sera má za to, že po Bidenově kroku je to naopak osmasedmdesátiletý Trump, kdo v kampani bude působit staře. „Donalda Trumpa, který se málem stal mučedníkem a má za sebou triumfální stranický sjezd, bude stále těžké porazit. Ale teď, když Biden odchází do důchodu, vypadá i on najednou velmi staře a občas zmateně. Pro své příznivce je více než charismatickým vůdcem, až poslem všemohoucího. Zákony politiky jsou však nemilosrdné a zrada vždy číhá za dalším rohem.“

Bidenově neobvyklému kroku a jeho dopadům se věnuje i řada dalších západních médií. Britský The Daily Telegraph poznamenává, že politik měl svou kampaň ukončit už před několika měsíci, a španělský list ABC míní, že demokraté neměli vůbec dopustit, aby v takovémto zdravotním stavu kandidoval, když na úřad už zjevně nestačí.

Podíl
Exit mobile version