Aktual.: 20.05.2025 23:27
Praha – Chicagský symfonický orchestr (CSO) na Pražském jaru zaplnil mohutným zvukem Obecní dům, kde provedl monumentální Šestou symfonii Gustava Mahlera. Pod taktovkou nizozemského dirigenta Jaapa van Zwedena se CSO v Česku představil poprvé. Přestože poslech šesté symfonie Mahlera, rodáka z Vysočiny, není jednoduchou záležitostí a cena vstupenek se pohybovala od 1050 korun do 10.000 korun, Smetanova síň byla vyprodaná. Nadšené publikum odměnilo orchestr dlouhotrvajícími ovacemi vestoje.
Šestá symfonie se vyznačuje majestátní instrumentací, Mahler do ní zakomponoval i kravské zvonce a údery dřevěné palice. Posluchačskou obtížnost své téměř osmdesátiminutové kompozice si uvědomoval i autor. „Moje Šestá přináší hádanky, jejichž luštění se může odvážit jen generace, která spořádala mých prvních pět symfonií a strávila je,“ napsal Mahler.
Jednou z hádanek je i podtitul Symfonie č. 6 a moll Tragická, který byl k dílu připojen až později. Vznikl totiž v Mahlerově poměrně šťastném období, kdy se oženil a narodila se mu druhá dcera Anna Justina. Symfonie je částečně autobiografická. Skladatel v ní mimo jiné vykreslil svůj bouřlivý vztah s manželkou Almou Mahlerovou.
„Mahlerův život byl plný rozporů – jeho rodinný život byl jako na houpačce, zažíval rozporuplné pocity z lidské existence. To vše je přítomno též v této hudbě,“ uvedl v souvislosti s Šestou symfonií van Zweden.
O pořadí druhé a třetí věty se údajně vedou spory, protože sám Mahler pořadí vět změnil těsně před premiérou této symfonie v roce 1906 na Andante moderato – Scherzo. Později se ale podle telegramu jeho manželky Almy přiklonil k původnímu pořadí. Také CSO provedl symfonii v pořadí Scherzo – Andante moderato.
Chicagské hudební těleso založené Theodorem Thomasem je dlouhodobě považováno za jeden z nejlepších orchestrů světa. Jeho první koncert se uskutečnil v roce 1891 a během téměř stopětačtyřicetileté existence jej vedly hudební osobnosti včetně sira George Soltiho, Daniela Barenboima nebo současného emeritního hudebního ředitele Riccarda Mutiho. V letech 1950 až 1953 zastával post hudebního ředitele CSO český dirigent Rafael Kubelík, který právě v Chicagu absolvoval v roce 1949 svůj americký debut. Dnes patří k pravidelným hostům tělesa i český dirigent Jakub Hrůša.
Dirigent van Zweden řídil významné orchestry včetně Berlínských a Vídeňských filharmoniků, Concertgebouw Amsterdam nebo Londýnského symfonického orchestru. V uplynulé sezoně završil šestileté působení jako hudební ředitel Newyorské filharmonie. S CSO spolupracuje pravidelně.
Pražské jaro 12. května otevřela tradiční Má vlast Bedřicha Smetany v podání České filharmonie pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova. Letošní 80. ročník uzavře v úterý 3. června Mahlerova Symfonie tisíců, kterou stejně jako zahajovací koncert provede Česká filharmonie. Program je na stránkách festivalu.