Komerční prezentace Aktual.: 23.04.2025 12:38
Praha – Alternativy tabákových výrobků podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) vytvářejí zdání neškodnosti, nejsou ale bez rizik. Nikotin, který obsahují, je návykový a poškozuje srdce, cévy a mozek. SZÚ to uvedl v tiskové zprávě k zahájení preventivní kampaně Buď #NicotineFree zaměřené zejména na žáky druhého stupně základních škol a studenty střední škol. Podle průzkumů elektronické cigarety kouří pětina školáků ve věku 13 až 15 let, skoro desetina užívá nikotinové sáčky.
„Vzhledem k rostoucímu povědomí o škodlivosti cigaret a zpřísňování legislativy přicházejí výrobci s ‚moderními‘ alternativami, jako jsou e-cigarety a nikotinové sáčky. Tyto produkty vytvářejí zdání neškodnosti a lákají atraktivním vzhledem i příchutěmi, přestože obsahují vysoce návykový nikotin s negativními dopady na zdraví,“ uvedla vedoucí Centra podpory veřejného zdraví SZÚ Anna Niklová.
„Taktiky výrobců jsou často mířeny na děti, proto má kampaň za cíl zvýšit u žáků povědomí o rizicích nikotinových výrobků a odhalit marketingové manipulace, které vedou mladé lidi k užívání těchto produktů,“ dodala.
Nikotin, který je obsažený například v sáčcích nebo roztocích do e-cigaret, vede k závislosti a ve větším množství může poškozovat cévy, srdce či mozek. „Nikotin je jed. Je třeba, aby to děti dobře věděly, když sahají po lákavě vonících, vypadajících a často i dobře chutnajících výrobcích, které tento jed obsahují,“ doplnila hlavní hygienička Barbora Macková.
Na nikotinu vzniká podle odborníků velmi silná závislost, při dlouhodobém užívání způsobuje poruchy nálady a zvýšenou impulzivitu. Mění také způsob spojení nervových buněk v mozku, čímž může poškodit jeho části zodpovědné za pozornost nebo učení. „Přibližně do 25 let se mozek stále vyvíjí, proto je pro něj nikotin tak škodlivý a může způsobit jeho dlouhodobé poškození,“ píše se v tiskové zprávě SZÚ.
Látka také způsobuje zvýšení krevního tlaku a srdeční frekvence. Při užívání výrobků s vysokým obsahem nikotinu může podle SZÚ především u dětí a mladistvých velmi snadno nastat akutní otrava nikotinem. Projevuje se bledostí, studeným potem, nevolností, zvracením, bolestí hlavy a mohou ji doprovázet závratě a mdloby.
Podle výsledků celosvětového výzkumu Global Youth Tobacco Survey (GYTS) z roku 2022 užívalo v ČR 21,4 procenta školáků elektronické cigarety a 8,1 procenta školáků nikotinové sáčky. Odborníci navíc sledují rostoucí trend užívání nikotinových výrobků mezi mladistvými.