PODCAST: Než začneme stavět na Marsu, měli bychom vše vyzkoušet na Měsíci

0
24

„Vesmírní architekti často navrhují i základny na Antarktidě,“ vysvětluje Tomáš Rousek přesah, jaký má navrhování základen pro extrémní prostředí.

To prostředí se dá simulovat i na naší planetě, například ve vakuových komorách, říká Tomáš Rousek. Vstupní parametry, které má na začátku návrhu k dispozici, shrnuje slovy: „Všechno se vás tam snaží zabít. Velká výzva je i logistika a hledání nových forem.

Do Tomášova portfolia patří kromě návrhu vesmírných základen třeba i návrhy zvláštních skleníků pro pěstování rostlin ve vesmírném prostředí, které Evropská vesmírná agentura testovala na německé antarktické základně.

Vesmírný architekt Tomáš Rousek byl hostem Technet podcastu

Jaké jsou varianty pěstování rostlinné stravy budoucích obyvatel základen na Měsíci či na Marsu?

„Velké téma je uzavření koloběhu. Tedy recyklace vody, vzduchu a potravy v rámci toho habitatu. Takhle vlastně vzniká model pozemské přírody ve zmenšené formě,“ říká Tomáš a doplňuje: „V rámci toho se zjistí celá řada věcí, které nám pak mohou pomoct i na naší planetě .Třeba jak vyčistit vodu nebo lépe skladovat potraviny.“

S jakými materiály se pracuje při návrhu vesmírného objektu? Jak by mohly vypadat nové generace vesmírných modulů? Jaká je cesta od návrhu modulu vesmírné stanice po podobu malé modulární jaderné elektrárny budoucnosti? Nejen o tom byla řeč v novém vydání Technet podcastu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno