Přílet vesmírných turistů na ISS se zpozdil kvůli vypadlému videu

0
72

Více než 21 hodin cestovali vesmírným prostorem turisté na palubě lodi CrewDragon. Podle původního plánu měli zakotvit u Mezinárodní vesmírné stanice ve 13:45 našeho času, ale kvůli výpadku videopřenosu se připojení ke stanici zdrželo o asi tři čtvrtě hodiny.

Nakonec bylo rozhodnuto, že proběhne kotvení lodi i bez videosystému, který umožňuje posádce stanice sledovat konečné přiblížení. Byl to jediný problém jinak bezchybného letu, po jehož začátku se vrátil první stupeň rakety Falcon 9 na přistávací plošinu. Po zakotvení byla v plánu necelá dvouhodinová procedura, než mohou astronauté vstoupit na palubu ISS.

Plně soukromý let

V současné době to s budoucností Mezinárodní vesmírné stanice sice nevypadá nijak růžově, ale pozornost budí nejen kvůli prohlášením z Ruska. Nedávno se na ni dostal televizní štáb, který zde natáčel část ruského filmu, nyní probíhá vůbec první plně soukromá mise, která přiveze více než jednoho vesmírného turistu.

A když se říká soukromá, tak od začátku až do konce. Celý proces můžeme přirovnat ke koupi zájezdu na Mezinárodní vesmírnou stanici u cestovní kanceláře. Tou „cestovkou“ je společnost Axiom Space a pokud máte pocit, že vám její jméno ve spojení s kosmem něco říká, pak budete mít pravdu.

Je to totiž firma, která byla před více než dvěma roky vybrána americkou Národní agenturou pro letectví a vesmír (NASA) k tomu, aby u ISS postavila komerční modul, který k ní bude připojen. A nemusí být jediný.

Axiom tehdy představil návrh zařízení, které bude pevné a jednoduše rozšiřitelné o další prvky. Je navrženo tak, aby bylo možné jej připojit k modulu Harmony na Node 2. Plány hovoří o připojení v roce 2024.

Nyní tato firma uspořádala první let na ISS pro bohaté turisty. Let si objednala od společnosti SpaceX, která pro ni připravila již dříve využitou loď Crew Dragon. Ta se do vesmíru podívala již dvakrát, naposledy to bylo v rámci mise Crew-2 v květnu 2021, a nese označení C206 Endeavour.

První soukromá mise na ISS dostala jméno Axiom-1, či zkráceně Ax-1 a odhaduje se, že za sedadlo v ní zaplatil každý vesmírný cestovatel více než 50 milionů dolarů (cca 1,2 miliardy korun).

Na palubě jsou celkem čtyři lidé, jeden pilot a tři turisté. I ti však budou mít své úkoly. Velitelem je viceprezident společnosti Axiom a bývalý astronaut Michael López-Alegría, který na vlastní kůži ještě zažil éru raketoplánů. Jako pilot mise byl vybrán Larry Connor, který se zabývá investicemi, ale má svém kontě i pilotování stíhačky nebo závodních automobilů.

Další člen posádky je Eytan Stibble z Izraele, který sloužil u izraelského letectva, ale nyní se věnuje jím založenému investičnímu fondu a filantropii. A konečně poslední cestovatel Kanaďan Mark Pathy má také pozici specialisty. V jeho životopisu najdeme položky jako generální ředitel a montrealské společnosti MAVRIK, investor a filantrop.

Tento tým se tedy v pátek 17:17 našeho času vydal raketou Falcon 9 z floridského Kennedyho vesmírného centra na let k Mezinárodní vesmírné stanici, na jejíž palubě stráví asi osm dní a posléze se vydá zpět domů. Přílet k ISS by proběhl v sobotu ve 14:29 u modulu Harmony . S návratem se počítá v neděli 17. dubna.

Během svého pobytu se mimo jiné budou turisté podílet na některých výzkumech. Počítá se s tím, že by mohli být součástí více než dvou desítek vědeckých experimentů.

Firma Axiom Space plánuje posílat turisty na ISS zhruba dvakrát do roka.

„Toto je jen první z řady posádek Axiom Space, jejichž soukromé mise na Mezinárodní vesmírnou stanici budou začátkem rozsáhlé expanze lidí do vesmíru,“ myslí si šéf společnosti Michael Suffredini.

Aktualizováno: Doplnili jsme informace o přistání u ISS

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno