Rusko by mohlo přenést konflikt i do kosmu. Kvůli narušení GPS i komunikace

0
176

Se stupňováním ukrajinské krize narůstá nebezpečí, že by se ruská armáda mohla zaměřit na satelity, aby přerušila komunikaci a služby amerického polohovacího systému GPS.

Ohroženy mohou být přitom jak vládní, tak i komerční družice. Podle serveru Spacenews.com před tím varoval šéf amerického Národního úřadu pro průzkum (NRO), který je jednou z tajných služeb Spojených států.

„Myslím, že dost jasně vidíme, že Rusko je rozhodnuté udělat to, co chce na Ukrajině udělat, a chce vyhrát,“ řekl podle serveru ředitel NRO Christopher Scolese už den před čtvrtečním zahájením ruské agrese na Ukrajině. V této souvislosti upozornil, že je potřeba předpokládat, že Moskva může své vojenské akce rozšířit i do vesmíru.

Spacenews.com poznamenal, že NRO provozuje špionážní satelity vlastněné americkou vládou, ale stále větší množství snímků a zpravodajských informací shromažďují a distribuují komerční provozovatelé satelitů, jako je Maxar, Planet, BlackSky a další, takže jakýkoli pokus narušit schopnost USA shromažďovat informace by mohl ovlivnit soukromý i veřejný majetek.

Scolese konkrétně nekomentoval, jaké kroky by Rusové mohli podniknout, ale řekl, že si to lze snadno představit na jejich chování v minulosti. „Například už provádějí rušení GPS,“ poznamenal.

Potenciálními cíli jsou podle něj vládní i komerční satelitní systémy. „Řekl bych všem, že je důležité jít a zajistit, aby vaše systémy byly bezpečné a abyste je velmi bedlivě sledovali, protože my víme, že Rusové jsou efektivní kybernetičtí aktéři,“ uvedl ředitel NRO.

„Je těžké říci, jak daleko zajdou, aby dosáhli svých cílů. Ale je lepší být připraven než překvapen,“ dodal.

Rusko umí satelity sestřelovat

Ostatně není to tak dávno, co si Ruská federace vyzkoušela sestřelení jednoho satelitu. Bylo to v polovině loňského listopadu, tedy v době, kdy se již podle současných zjištění byly hotovy plány na útok na Ukrajinu.

V pondělí 15. listopadu 2021 provedlo test protisatelitní zbraně, při kterém zničilo nefunkční družici Celina-D, která byla na oběžné dráze od roku 1982.

Odmítlo tehdy, že by úlomky vzniklé po jejím zničení představovaly hrozbu pro ISS a další vesmírné aktivity. „Podobné testy ve vesmíru už dříve provedly Spojené státy, Čínská lidová republika a Indie,“ uvedlo tehdy ruské ministerstvo obrany.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno