Ruští kosmonauté připravují vně ISS evropskou robotickou ruku

V rámci aktuálního výstup mají kosmonauté Oleg Artěmjev a Denis Matvějev provést asi 80 různých úkonů.

„Výstup začne v 16:25 SELČ a kosmonauti vystoupí přes přechodovou komoru v modulu Poisk (průlezem VL-1). Oleg Artěmjev bude mít při výstupu skafandr Orlan-MKS (č. 5) s červenými rozlišovacími pruhy. Denis Matvějev pak Orlan-MKS (č. 4) s modrými pruhy. Na kosmonauty čeká více jak 80 dílčích úkolů zaměřených zejména na přípravu evropského robotického manipulátoru ERA.“ píše na svém twitteru Michal Václavík z České kosmické kanceláře.

Podle něj bude mezi jejich hlavní úkoly patřit odstranění ochranných krytů tepelné izolace, příprava koncových efektorů a úchytných bodů.

Evropská robotická ruka ERA (European Robotic Arm) je jedenáctimetrové zařízení, které bude připojeno k víceúčelovému laboratornímu modulu Nauka, označovanému jako MLM (Multipurpose Laboratory Module).

Již nyní jsou na ISS dvě robotická ramena původem z kanady a japonska. Obě mají za úkol manipulovat s náklady, pomáhat s připojením lodí. ERA bude první manipulátor, který bude schopen obsluhovat i ruský segment. Mezi jeho schopnosti patří manipulovat s objekty o hmotnosti až 8 000 kg s přesností 5 mm a „chůze“ po ruské části stanice.

Další pracovní výstup se má uskutečnit v sobotu 7. května.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts