Space X přijde o 80 procent satelitů Starlink vypuštěných ve čtvrtek

0
69


Detail aerodynamického krytu během mise Starlink-1


| foto: Marcus Cote

Vesmírné „počasí“ dokáže nadělat velkou paseku. Silné výrony sluneční hmoty dokážou ovlivňovat elektroniku na Zemi, ale především ve vesmíru, kde ji tolik nechrání elektromagnetické pole Země. Nyní se o tom přesvědčila i společnost SpaceX.

„Satelity vypuštěné ve čtvrtek bohužel v pátek významně zasáhla geomagnetická bouře,“ uvedla americká společnost. Zmiňovaný fenomén je výsledkem interakce mezi proudy nabitých částic označovanými jako sluneční větry a zemským magnetickým polem, vysvětluje deník The Guardian. „Tyto bouře způsobují oteplení atmosféry a zvýšení hustoty atmosféry v našich nízkých startovních výškách. Podle palubního systému GPS nárůst rychlosti a síly bouře způsobilo, že odpor atmosféry se zvýšil až o 50 % oproti předchozím startům,“ pokračuje prohlášení SpaceX.

Geomagnetická bouře překazila cestu většiny ze 49 družic firmy SpaceX vystřelených do vesmíru minulý týden v rámci budování internetové sítě Starlink, oznámila kosmická společnost miliardáře Elona Muska. Očekává, že až 80 procent z poslední skupiny družic nakonec shoří v atmosféře.

„Až 40 ze satelitů se vrátí do atmosféry Země nebo už se vrátilo,“ uvádí SpaceX. Přístroje jsou navržené tak, aby při pádu k Zemi shořely a podle výrobce aktuální problémy nepředstavují žádnou hrozbu, ať už jde o dopady částí na zem nebo kolize s jinými satelity.

SpaceX od startu projektu Starlink vynesl do vesmíru více než 2 000 družic a má souhlas od amerických úřadů na navýšení jejich počtu až na 12 000, ačkoli původně Muskova firma počítala pouze se 1 440 satelity. Neustále rozšiřovaná síť má přinést vysokorychlostní internetové připojení do všech koutů světa a také peníze pro další vesmírné ambice amerického miliardáře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno