Výbuch záporožské elektrárny ani při útoku nehrozí. Maximálně radiace

0
51

„K výbuchu dojít nemůže. Na to je ten materiál, co je v jaderných elektrárnách, naprosto nevhodný. Na druhou stranu to, co může nastat, je ztráta chlazení paliva v reaktorech a případné poškození paliva, potenciálně až únik radioaktivních látek. To už by ale musel nastat celý řetězec selhání v důsledku přímo násilného poškození. Tomu zatím podle informací, které máme, nic nenasvědčuje,“ uvedl pro HN.cz Zronek.

Po nočním ruském útoku na záporožskou elektrárnu na jihovýchodě Ukrajiny vypukl v pětipodlažním výcvikovém zařízení požár, který byl později uhašen. Ruské jednotky elektrárnu ovládly, na místě zůstávají zaměstnanci a kontrolují stav jaderných bloků.

Přes Světovou asociaci provozovatelů jaderných elektráren WANO má ČR podle něj informaci, že byl požár v nejaderných objektech. „Takže to, co je klíčové k zajištění jaderné bezpečnosti, podle našich informací nebylo zasaženo,“ uvedl. Dva bloky jsou nyní dochlazovány, protože byly odstaveny v poslední době. Při chlazení podle něj riziko nehrozí.

„Při chlazení je potřeba odvádět teplo podle toho, jak jsou bloky naprojektované. Ony jsou velmi robustní, mají zálohované a vzájemně zastupitelné systémy. Všechny bezpečnostní systémy jsou také zálohované způsobem ‚třikrát sto procent‘, což znamená, že stačí, aby vždy fungoval jen jeden systém,“ uvedl Zronek.

Systémů, které umějí pomoci a dosáhnout cíleného stavu, je podle něj řada. „Takže pokud zachovají v elektrárně funkčnost bezpečnostních systémů, budou bloky umět dochladit, udržovat bezpečný stav, aby nedošlo k poškození jaderného paliva, mělo by to být v pořádku. Druhá věc ale je, že ta elektrárna nemusí být schopna vyrábět,“ řekl Zronek listu.

Záporožská elektrárna má obdobnou ochranu jako například český Temelín. „Všechny záporožské bloky mají kontejnment (betonovou schránku) podobný, jako mají bloky v našem Temelíně. Jsou fakticky totožné, a to znamená, že jsou opravdu velmi robustní,“ uvedl Zronek. Bloky byly podle něj zprovozněny v letech 1985 až 1996.

Jaderné elektrárny by podle něj měly být během jakéhokoliv konfliktu tabu, tedy že by měly by být vypuštěny z bojů. „Celý svět se vždy držel pravidla, že jaderná bezpečnost má přednost. Podobně to bylo za války v Jugoslávii, kdy jaderná elektrárna Krško byla tabu a nikdo ani nevěděl, že tam takové zařízení funguje,“ řekl.

Minirozhovor

Na Bohdana Zronka jsme se obrátili s několika doplňujícími otázkami, odpovědi přidáváme v plném znění.

Ukrajinský prezident varoval, že ohrožení záporožské elektrárny může vést k výbuchům jako v Černobylu. V záporožské elektrárně je však jiný druh reaktoru VVER, zatímco v Černobylu byla verze RBMK. Co ve výsledku tento rozdíl znamená pro bezpečnost elektrárny?
U energetických reaktorů nemůže z fyzikální podstaty dojít k jadernému výbuchu. Tlakovodní reaktory, mimochodem tento typ je i u nás, mají ochrannou obálku, tedy kontejnment, a mnohem lepší bezpečnostní parametry než reaktory RBMK. Ale neznamená to, že by při poškození nemohlo dojít k vážným následkům. To, co může nastat, je ztráta chlazení a případné poškození paliva, potenciálně až únik radioaktivních látek. Proto jsou projekty jaderných elektráren vybaveny řadou na sebe navazujících systémů, ochranných bariér a opatření, podobně jako byly například soustavy opevnění středověkých hradů. Muselo by dojít k celému řetězci selhání, poškození či přímo násilného jednání. Tomu však podle aktuálních informací nic nenasvědčuje.

Jak ovlivňuje případnou hrozbu to, že ze šesti reaktorů je nyní v provozu jen jeden a ten navíc jede pouze na 60 procent. Pokud by došlo k poškození krytu reaktoru, je odstavený/zastavený reaktor méně nebezpečný?
Výkon reaktoru, resp. elektrárny závisí mj. na tom, zda je možné vyvádět výkon do přenosové sítě. Provoz bloku i se sníženým výkonem je v souladu s projektem a poskytuje dostatek energie pro napájení vlastní spotřeby všech šesti bloků. Odstavený a dochlazený blok má výrazně nižší technické nároky na zařízení pro zajištění jeho bezpečného stavu. Žádná poškození důležitých objektů nejsou hlášena a všechny bloky jsou dle aktuálních informací v bezpečném stavu.

Co mohou dělat sami pracovníci elektrárny v případě, že dojde k takové události, aby minimalizovali škody?
Pracovníci elektrárny postupují podle předem připravených provozních postupů. Podobně jsme připraveni i my na našich elektrárnách. Obecně má vždy nejvyšší prioritu bezpečnost pracovníků i okolí elektrárny, k ní směřuje vždy veškeré úsilí. A to i za cenu omezení výroby elektřiny.

Změnilo se v uplynulých dnech něco na provozním režimu českých jaderných elektráren?
Skupina ČEZ už v minulém týdnu důsledně prověřila platná bezpečnostní opatření a nastavení své kritické infrastruktury – především významných elektráren, včetně jaderných, nebo distribučních sítí. Zvláštní důraz přitom klademe i na kybernetickou ochranu. Jsme v nepřetržitém kontaktu s bezpečnostními složkami státu. V případě, že ČR vyhlásí vyšší stupeň bezpečnostního ohrožení, jsme připraveni neprodleně reagovat svoláním krizového štábu a přijetím dalších bezpečnostních opatření.

Situaci okomentovala i šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. „Zatím radiační situace na území elektrárny a v jejím okolí je normální,“ řekla Drábová ČRo. Obálky jaderných bloků jsou podle ní naštěstí projektovány tak, aby vydržely pád stíhačky suchoj nebo útok raketou země-země. „Jsou porušeny ženevské konvence, které obsahují i ustanovení o ochraně nebezpečných objektů nebo objektů, které by se mohly stát nebezpečnými, kdyby se ocitly pod vojenským útokem,“ dodala.

Drábová upozornila, že elektrárna ke svému provozu potřebuje pomocné systémy, které jsou na území elektrárny, a pokud by byly zasaženy, obsluha elektrárny se může dostat do problémů. Jaderná elektrárna podle ní může být odstavena během desítek sekund, dál se pak musí chladit, ale na to jsou elektrárny připravené. Závažné pro Ukrajinu může být, že záporožská elektrárna dodává podstatnou část elektřiny pro Ukrajinu, uvedla. „Bude-li celá odstavena, bude to znamenat nějaké problémy v zásobování lidí elektřinou,“ dodala Drábová.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno