Vyzkoušejte si dokonalou kontrolu nad PC s operačním systémem Windows

0
69

Projekt Sysinternals založil již v roce 1996 Mark Russinovich, později se stal technickým ředitelem Microsoft Azure.

Za vznikem stála touha po pokročilých systémových nástrojích, které operačnímu systému v té době – a vlastně tak trochu stále – chyběly. Určen byl nejen IT odborníkům a vývojářům, zamilovali si ho i pokročilí, a dokonce i běžní uživatelé Windows. Všem totiž nabízel lepší možnost odstraňovat problémy a spravovat systémy a aplikace ve Windows.

Sysinternals (dříve známý jako Winternals) byl web, který publikoval informace a nabízel softwarové nástroje nejen pro odstraňování problémů a monitorování v prostředí Microsoft Windows. Byl natolik úspěšný, že si ho všimla společnost Microsoft, které něco takového v portfoliu chybělo – měla zájem dát IT odborníkům možnost lepší konfigurace. Proto se rozhodla projekt koupit, k čemuž došlo v roce 2006.

Po celou dobu života nástroje procházely neustálým vývojem a přibývaly i nové. To se nezměnilo ani dnes. Microsoft v současnosti Sysinternals nabízí jako sadu Windows utilit, které lze volně stáhnout – buď jako celou kolekci, nebo jednotlivě. Celkem je k dispozici přes 70 různých nástrojů. Výhodou je i to, že software je přenosný a nevyžaduje instalaci. Většina z nich se skládá z jednoho spustitelného EXE souboru, a tak je možné mít je neustále po ruce. Jak celý balík, tak jednotlivé nástroje lze stáhnout přímo z jeho webu, zde mimochodem nechybí ani jejich krátký popis, k čemu slouží, v jaké verzi se nacházejí a kdy naposledy byly aktualizovány.

Pokud si stáhnete celý balík, rozbalte ho a jednotlivé nástroje můžete začít prozkoumávat. Stojí za to mít na paměti, že většina u nich vyžaduje přístup správce, takže před použitím nezapomeňte na každý nástroj kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat Spustit jako správce.

Kategorie Sysinternals

Nástroje obsažené v sadě Sysinternals lez rozdělit do šesti hlavních kategorií:

File and Disk Utilities – obsahuje nástroje, které monitorují využití souborů a stav disku.

Networking Utilities – aplikace určené k odstraňování problémů a monitorování připojení k síti.

Proces Utilities – nástroje, které pomáhají při monitorování a odstraňování problémů se spuštěnými aplikacemi.

Security Utilities – nástroje zaměřené na úkoly související se zabezpečením.

System Utilities – aplikace v této kategorii poskytují obecné informace o pracovních stanicích nebo serverech a pomáhají porozumět konfiguracím a možnostem systému.

Miscellaneous – obsahuje nástroje, které přesně nezapadají do jiných kategorií a obvykle nabízejí omezené možnosti diagnostiky nebo odstraňování problémů.

Nebudeme popisovat, k čemu jednotlivé nástroje slouží, ale podíváme se na vybrané, jež patří k těm nejpopulárnějším.

Process Explorer (soubor P rocexp64.exe) – velký bratr správce úloh

Po prvním spuštění aplikace Process Explorer budete doslova ohromeni množstvím informací, které se v něm nacházejí. Pokud jste dosud používali Správce úloh, tak na něj zapomeňte. Toto je jeho klon na steroidech. Zobrazuje spuštěné procesy a načtené dynamické knihovny (DLL), podává informace o činnostech procesoru a paměti, nechybí mu výkonné vyhledávání, které ukáže, které procesy mají otevřené konkrétní popisovače nebo načtené DLL knihovny.

Nechybí minigrafy aktivit CPU, RAM atd., které lze po kliknutí otevřít ve velkém samostatném okně. Kliknutím pravého tlačítka myši na vybraný proces se otevře kontextová nabídka a v ní získáte možnost ho ukončit, změnit prioritu, pozastavit atd. Process Explorer patří mezi velmi ceněné aplikace pro správu Windows.

Aplikace Process Explorer

AutoRuns (soubor Autoruns64.exe) – automatické spouštění

Aplikace AutoRuns zobrazí programy, které se automaticky spouští společně s Windows. Ty je možné zobrazit rovněž ve Správci úloh, avšak zde se nenachází všechny spouštěné. Je potřeba si uvědomit, že Microsoft je umožňuje spouštět i dalšími způsoby v jiných částech Windows. Tomuto sofistikovanému nástroji se nemůže stát, že by je neodhalil všechny.

Jeho další velkou výhodou je to, že dokáže zobrazit celou řadu podrobností o procesu spouštění jednotlivých aplikací a procesů. Existují totiž pomocné objekty prohlížeče, naplánované úlohy, služby, ovladače, a dokonce některé téměř nezjistitelné metody, jako jsou hijacks a appInit_dlls způsoby. Takže pokud hledáte kompletní seznam položek spouštěných společně se zaváděním Windows na jednom místě, potom je pro vás AutoRuns tím pravým společníkem. Abyste se vyznali v tom, co odkud je spouštěno, existuje tu systém záložek, kterými se přepnete, kam budete potřebovat. Například záložka Logon ukazuje všechny spouštěné položky po zalogování. Zrušením zatržení automatické spouštění vyřadíte.

Aplikace AutoRuns

Process Monitor (Procmon64.exe) – monitorování procesů

Jednou z nejvýkonnějších aplikací pro monitorování procesů ve Windows je Process Monitor. Ta v reálném čase ukazuje souborový systém, registr a aktivitu procesů/vláken v operačním systému Windows. Jeho služeb lze využít nejen k odstraňování problémů a analýzu případných dostupných malwarů. Umožňuje totiž zachytit aktivitu každého procesu. Pomoci něj lze sledovat, které klíče registru jsou aktualizovány a jakou aplikací. Takže pokud se nějaká aplikace pokusí o spuštění nového procesu, nebo změnit systém souborů, případně připojit k síti, můžete ji sledovat.

Po spuštění aplikace se zobrazí seznam událostí a ty budou nadále přibývat (na pozadí). Jde o protokolování všech událostí registru, systému souborů, sítě, procesů a profilování, které mohou nastat. I přestože v PC nic nebudete dělat, a tak se domníváte, že zdánlivě nic nedělá, budete možná překvapeni, co vše se v něm během sekundy odehraje – viz protokol. Služby totiž nespí a stále pracují se systémem. Kliknete-li na aplikaci, která vás zajímá pravým tlačítkem myši a vyberete volbu Include…potom si můžete nechat zobrazit všechny záznamy konkrétní aplikace. Protokolování je možné nechat zapisovat a později se k němu vracet.

Aplikace Process Monitor

Závěrem

Sysinternals obsahuje mnoho pozoruhodných nástrojů, kterým bychom se mohli věnovat podrobněji. Jen namátkou sdelete slouží k bezpečnému mazání souborů, zoomit ke zvětšení obrazovky, ADExplorer je pokročilý prohlížeč a editor Active Directory (AD), AccessChk ukazuje přístup uživatele nebo skupiny, kterou určíte k souborům, klíčům registru nebo službám Windows, BGInfo dokáže do pozadí obrázku na pracovní ploše zobrazit systémové informace. A takto bychom mohli pokračovat dále.

Drtivá většina z nástrojů je určena především administrátorům, správcům a vývojářům. Takže běžný uživatel jim nebude rozumět, respektive umět používat. Nástroje Sysinternals totiž byly primárně vyvinuté k pomoci při správě a monitorování systému a k dalším úlohám v prostředí Windows, a na to je dobré pamatovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno