Vyzkoušeli jsme notebook s technologií, která zmizela před deseti lety

0
58

Acer Predator Helios 300

Pamatuji si na první 3D bez brýlí, které jsem – nejspíše na veletrhu CES nebo IFA – před asi patnácti lety viděl: před televizorem byly na podlaze nakresleny dvě šlápoty a pokud jste si stoupli kamkoli jinam, neviděli jste ani náznak prostorového obrazu, ale jen jakýsi rozdvojený zmatek.

Pamatuji si první (a poslední) televizor s technologií 3D bez brýlí, který bylo možné zakoupit – testovali jsme jej na konci roku 2012: stál čtvrt milionu a uměl prostorový obraz viditelný pouhýma očima vyrobit ve čtyřech zónách, které dolaďoval pomocí kamery snímající hlavy diváků a modifikovaného výkonného procesoru z PlayStationu. Fungovalo to zejména jako fascinující technické demo, než že bychom na takový obraz chtěli běžně dívat.

A pak si pamatuji i první notebook s 3D bez brýlí, který nám redakcí prošel v roce 2011: vestavěná kamera hlídala polohu obličeje, ale výsledku to příliš nepomohlo. Jeho FullHD displej měl výborný obraz ve 2D zobrazení, ale jak se přepnulo na 3D, obraz byl hrubý a prostorové zobrazení často rušily zdvojené kontury špatně „roztříděných“ obrazů. V prostorovém zobrazení uměl v době testu jen přehrávat video, hry i 3D modely byly nad jeho schopnosti.

O více než desetiletí později máme na stole opět notebook s 3D bez brýlí. Displej má tentokrát rozlišení 4K (3 840 × 2 160) a stereoskopická kamera hlídá nejen polohu hlavy, ale i pohyby očí, takže ví, kam přesně se na displej díváte. Úplně jinak výkonné je i „zázemí“ notebooku – grafická karta Nvidia GeForce RTX 3080 Laptop, procesor Intel Core i9-12900H, 32 GB DDR5 paměti a dva 1TB NVMe SSD. Výše zmíněná Toshiba před deseti lety přišla za 43 000 Kč, aktuálně zkoušený model Aceru vyjde na 89 990 Kč.

SpatialLabs Experience Center

Je fér uvést, že nejde o první notebook s 3D bez brýlí, Acer poprvé představil 3D systém SpatialLabs u notebooků řady ConceptD určené pro profesionální tvůrce obsahu pracujícími s nástroji jako je 3DS Max, Inventor, Fusion, Cura, Blender, Rhinoceros, ZBrush, nebo třeba SketchUp. Nyní technologii SpatialLabs zabudoval do herního notebooku Predator Helios 300, který je určený i pro domácí uživatele, respektive náročné hráče her. Jaké možnosti využití displej pro 3D bez brýlí a speciální softwarový balík SpatialLabs nabízí?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno