Teherán – Teherán nepovolí inspektorům Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) návštěvu jaderných zařízení poškozených americko-izraelskými údery. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury AFP řekl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Esmáíl Baghájí. Podle mluvčího pro takové inspekce neexistuje žádný protokol a Teherán se bude nadále řídit svými závazky vyplývajícími ze Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, jejímž je signatářem, a také dohodou o uplatňování záruk MAAE. O využití rozmrazených fondů rozhodne jen Teherán, řekl íránský diplomat v OSN

Americký viceprezident J. D. Vance v pondělí uvedl, že Teherán souhlasí s návratem inspektorů MAAE do Íránu. Vance to oznámil poté, co ve švýcarském Bürgenstocku skončilo první kolo americko-íránských rozhovorů na vysoké úrovni.

Spojené státy a Izrael provedly vzdušné údery proti některým jaderným zařízením v Íránu již loni v červnu. Teherán poté v červenci pozastavil spolupráci s MAAE s tvrzením, že agentura straní západním zemím a poskytla záminku pro červnové útoky.

MAAE se na základě satelitních snímků domnívá, že značná část íránského vysoce obohaceného uranu byla v době loňských útoků uložena v zařízení v Isfahánu, které bylo také poničeno, a od té doby tam zůstává.

Spojené státy žádají, aby se Teherán vzdal ambicí získat jadernou zbraň. Íránský režim nicméně dlouhodobě tvrdí, že o ni neusiluje a že jeho jaderný program je určen pouze pro civilní účely.

O využití rozmrazených fondů rozhodne jen Teherán, řekl íránský diplomat v OSN

Jednání ve Švýcarsku mezi Spojenými státy a Íránem přinesla pokrok. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil íránský velvyslanec při OSN v Ženevě Alí Bahrejní. Dodal, že to bude jen Teherán, kdo rozhodne o využití rozmrazených íránských fondů a že hlavní rozhovory o budoucím režimu plavby v Hormuzském průlivu povedou Írán a Omán.

Jednání USA a Íránu na technické úrovni skončilo, nyní vzniknou čtyři pracovní skupiny zaměřené na íránský jaderný program či sankce, napsala agentura IRNA s odvoláním na íránského náměstka ministra zahraničí Kázema Gharíbabádího. Pokrok následně potvrdil i Bahrejní, podle kterého dvě pracovní skupiny vzniknou do několika dní. Tyto dvě skupiny budou jednat o zrušení sankcí proti Íránu a o íránských jaderných aktivitách.

„Írán je jediná země, která rozhodne, co udělá se svými fondy, které se rozmrazí,“ řekl Bahrejní. Zároveň se ohradil proti výrokům amerických představitelů, že na takové rozhodování budou mít vliv. Kritizoval také slova amerického prezidenta Donalda Trumpa na toto téma, která podle něj budoucnost rozhovorů ohrožují. Trump mimo jiné řekl, že z uvolňování sankcí budou těžit hlavně američtí farmáři, od kterých si Írán nakoupí potřebné potraviny a zemědělské produkty.

Bahrejní dále uvedl, že komerční plavby v Hormuzském průlivu, který je klíčový pro vývoz ropy a plynu ze zemí Perského zálivu, bude během stávajícího 60denního období bez poplatků. Jaký zde bude režim poté, to podle něj bude záviset na rozhovorech. Ty hlavní, jak poznamenal, povedou v této věci Írán a Omán.

Bahrejní rovněž prohlásil, že Libanon je nedílnou součástí memoranda o porozumění mezi Íránem a USA a že na případné nové útoky Izraele proti libanonskému radikálnímu hnutí Hizballáh Teherán odpoví.

Víkendové kolo rozhovorů ve Švýcarsku se konalo na základě memoranda o porozumění podepsaného Washingtonem a Teheránem minulý týden. Memorandum předpokládá 60denní diplomatický proces, jehož cílem je dosažení dohody, která zajistí trvalé ukončení konfliktu, jenž začal americko-izraelskými útoky na Írán 28. února.

‚;
} else {
let zoneId = ‚78406‘;
zoneId = (zoneType === ‚autonaelektrinu‘) ? ‚230106‘ : zoneId;
div.innerHTML = “;
}
}

Share.
Exit mobile version