Komerční prezentace Aktual.: 28.05.2025 11:20
Brno – Přeletem armádních vrtulníků a bojových letounů začala na brněnském výstavišti trojice bezpečnostních veletrhů v čele s obranným veletrhem IDET. Jsou největší v historii, představuje se 650 firem z 34 zemí. Téma obrany a bezpečnosti je aktuálnější než kdy dříve, řekl při zahájení prezident Petr Pavel. Bezpečnostní situace ve světě i vlivy klimatických změn podle něj ukazují, že krizových situací ani konfliktů neubude.
„Veletrhy jsou letos největší ve své historii. Není náhodou, že téma obrany, vnější i vnitřní bezpečnosti, odolnosti krizového systému a připravenosti státních institucí a občanů je aktuálnější než kdy dříve. Bezpečnostní situace ve světě i vlivy klimatických změn ukazují, že nebudeme ušetřeni krizových situací ani konfliktů. Největší od dob druhé světové války je jen kousek od nás a vidíme, jaké utrpení přináší obyvatelům obou zemí a jak dopadá na bezpečnost v Evropě i ve světě. A výhled na jeho rychlé ukončení zatím jasný není,“ řekl prezident.
Podle něj je proto důležité, aby se setkávali zástupci armády, byznysu, politiky i veřejnosti, aby bezpečnosti a obrany lépe rozuměli, sledovali trendy a dokázali komunikovat o potřebách ozbrojených sil. „Bezpečnost a obrana země je úkol nás všech. Jestli má být Česká republika bezpečná, musí být vůle občanů bránit to, na čem nám záleží. Na základě toho je potřeba podporovat vládu v zajištění obrany,“ dodal Pavel. Ocenil, že právě veletrhy nabízejí takové místo pro setkávání a nenabízí jen nové možnosti pro armádu, ale také třeba odborné diskuse.
Podle něj je také třeba na jedné straně podporovat domácí obranný průmysl, avšak důležitá je i spolupráce v Evropské unii a NATO. „Musíme více sdružovat prostředky na výzkum a vývoj, protože dělení vede k tomu, že efektivita výzkumu je výrazně nižší než třeba v USA. Pokud chceme být konkurenceschopni, musíme více spolupracovat,“ míní Pavel.
Veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET nabízí dvě nová témata, a to sekci věnovanou vesmírné obraně, druhým tématem je 3D tisk. Představí se firmy jako Česká zbrojovka, Omnipol, CSG, Rheinmetall, Lockheed Martin nebo Patria.
IDET se koná každý druhý rok, první ročník se uskutečnil v roce 1993. Společně s ním byl otevřen i Mezinárodní veletrh požární techniky a služeb PYROS a Mezinárodní veletrh bezpečnostní techniky a služeb ISET.. IDET skončí v pátek, veletrhy požární techniky a služeb PYROS a bezpečnostní techniky a služeb ISET skončí v sobotu akcí pro širší veřejnost.
Zaměřovače na pušky od Meopty za miliardy poputují na Filipíny či Indonésie
Zaměřovače na vojenské pušky od firmy Meopta za miliardy korun poputují na Filipíny, do Indonésie či Brazílie. Firma tam uzavřela či uzavře kontrakty na desetitisíce kusů. ČTK to dnes v Brně na veletrhu IDET řekl manažer sportovní a vojenské optiky firmy Pavel Konvalinka. IDET dnes na výstavišti začal.
Prodej z vojenské optické divize firmy směřuje podle Konvalinky do čtyř směrů. Jde o státy Evropské unie a NATO, některé tichomořské země, Blízký východ a Latinskou Ameriku. „V současné době se rýsuje například poměrně zajímavý kontrakt do brazilských ozbrojených složek. Řešíme v tomto detaily finálního testování, už by tam neměla být žádná překážka,“ uvedl Konvalinka.
Hotové jsou v podstatě podle něj kontrakty v Indonésii, na Filipínách či v Jižní Koreji. „Jde o desítky milionů korun, stovky až nižší miliardy,“ uvedl Konvalinka. Uvedl, že jde o desetitisíce kusů zaměřovačů, které firma dodá ještě letos.
„Na ty země jsme zaměřili svoji pozornost. Úspěch ale nepřijde hned, musíte někde začít,“ řekl Konvalinka. Dodal, že zajímavý kontrakt by ale v blízké době mohl přijít i z Francie pro francouzskou armádu. Také v tomto případě by šlo o kontrakt za stovky milionů korun.
Firma se podle něj zkouší prosadit také u české armády, zatím ale bezúspěšně.
Meopta je nadnárodní společnost působící ve výzkumu a vývoji, v konstrukční činnosti a ve výrobě optických i mechanických součástí a jejich montáži. Produkty vyvíjí a vyrábí především v České republice. Portfolio zákazníků zahrnuje takřka celý svět od Spojených států amerických přes Evropu, Izrael a řadu asijských zemí.
Firma vyvinula drony řízené umělou inteligencí, na Ukrajinu jich zamířily stovky
Česká firma LPP holding vyvinula a vyrábí drony řízené umělou inteligencí (AI), které jsou odolné vůči nepřátelským rušičkám. Na Ukrajinu jich firma dodala už stovky. Zájem o ně projevila i česká armáda, řekl dnes ČTK na veletrhu IDET spolumajitel společnosti Radim Petráš. Firma drony dnes představila na brněnském výstavišti.
Drony s názvem MTS, jejichž jádrem je AI, začala firma na Ukrajinu dodávat loni na podzim. Jejich výhodou je, že nepřijímají ani nevysílají žádné signály. „Cíl mise do dronu nejdříve nahraje operátor. Umělá inteligence následně funguje pro navigaci, kdy má vizuální kontakt, který porovnává to, co vidí pod sebou s mapou a tímto způsobem pozná svoji pozici, Tedy v rušeném prostředí, kde nefunguje GPS, se dron neztratí a dokáže dokončit misi,“ řekl Petráš.
Uvedl, že zpětná vazba od ukrajinských vojáků je velmi pozitivní. „Prý jsme vůbec první, kteří prokázali, že něco jako vizuální navigace může fungovat,“ řekl Petráš. Doplnil, že zájem o drony projevila i česká armáda, její zástupci se přijdou do expozice podívat.
Na Ukrajinu firma dodala podle Petráše stovky dronů s Al, zhruba sto jich vyrábí měsíčně. Cílem je výroba 20 dronů denně. „Kompletní proces výroby systému MTS zajišťujeme v rámci vlastních kapacit – tedy programování elektroniky, asambláž celého dronu, vývoj útočných hlavic, vývoj aplikací a software je naší prací,“ uvedl Petráš.
Firma vyvinula tři drony, jejichž mozkem a pilotem je AI. Nejmenší MTS05 je taktický dron určený na vzdálenost několika desítek kilometrů. Větší MTS25 se spalovacím motorem doletí stovky kilometrů daleko. Největší MTS40 s ještě silnější pohonnou jednotkou unese bojovou hlavici až o hmotnosti 12 kilogramů.
LPP holding a.s. je český technologický holding. Jde o uskupení společností sdružující odborné znalosti z vývoje, výroby a integrace ve vojenském i civilním sektoru. Společnosti holdingu jsou aktivní především v odvětvích, jako je letectví, pozemní systémy, umělá inteligence, strojírenství nebo železnice.