Komerční prezentace Aktualizace: 13.03.2024 14:02

Praha – Tématem dokumentu Tady Havel, slyšíte mě? je odcházení prezidenta Václava Havla. Jeho tvůrci přejí, aby po jeho zhlédnutí lidé o Havlovi přemýšleli jako o člověku, jehož odkaz je stále živý a v dnešní době znovu rezonuje. Tvůrci to sdělili po dnešním představení snímku režiséra Petra Jančárka novinářům. Tuzemská kina snímek uvedou od 11. dubna.

„Bohužel, doba přeje tomu, aby ten film více rezonoval, protože není úplně dobrá. Takže jsme rádi, že může teď přistoupit před diváky,“ uvedl režisér Jančárek.

Film, který obsahuje dosud nepublikované záběry z posledních tří let života prvního českého prezidenta, měl premiéru na loňském Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Před uvedením v kinech ho 18. března u příležitosti setkání představitelů České a Slovenské republiky na Pražském hradě uvidí prezidentka Zuzana Čaputová a její český protějšek Petr Pavel.

Záběry do filmu pořizoval Jančárek od roku 2009. Výsledný dokument je 68. střihačskou verzí. Záběry nepoužité v dokumentu by podle režiséra mohly v budoucnu být přístupné badatelům v Knihovně Václava Havla.

Dokument se zaměřuje především na poslední roky Havlova života, kdy se mimo jiné rozhodl režíroval film podle námětu své divadelní hry Odcházení. „Jsem zvláštní případ, byl jsem posledním prezidentem Československa, prvním prezidentem České republiky a v třiasedmdesáti letech jsem se stal režisérem,“ říká ve snímku Havel.

Film Havla zachycuje mimo jiné na návštěvě Miloše Formana v New Yorku nebo při odhalování památníku Winstona Churchilla před pražským Wilsonovým nádražím. Dojetí vyvolává Havlovo poslední setkání s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou.

Snímek zachycuje také Havlovy zdravotní problémy na sklonku jeho života, návštěvy nemocnice i jeho klopýtnutí na pódiu při premiéře filmu Odcházení. „Dokument je o mnoha podobách odcházení a stárnutí velkého muže, o potřebě vnímat a zažívat někdejšího dramatika, vězně svědomí, občana, státníka a plachého režiséra vlastního života v dosud neznámých polohách,“ řekl Jančárek.

Scenárista a režisér Jančárek, nositel novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky, se na řadě dokumentárních projektů podílel i jako kameraman a fotograf. Zakládající člen humanitární organizace Člověk v tísni získal mimo jiné hlavní cenu poroty na festivalu Politics On Film ve Washingtonu za první díl televizní dokumentární trilogie Václav Havel, Praha – Hrad.

Václav Havel zemřel 18. prosince 2011. Dramatik a někdejší disident patřil mezi hlavní aktéry zániku komunistického režimu v roce 1989. Byl devátým a zároveň posledním prezidentem Československa a po jeho rozdělení prvním českým prezidentem. Podle zákona z roku 2012 se Václav Havel zasloužil o svobodu a demokracii.

Filmaři nahlíželi na Havla z různých perspektiv. Vznikly například portrétní dokumenty z doby jeho života, tedy filmy Občan Havel, Nový Hyperion, vzpomínkový dokument Život podle Václava Havla, hraný film Havel nebo krátké filmy po jeho odchodu, mezi které patří Srdce Havel a Poslední V Václava Havla.

 

Podíl
Exit mobile version