Studii publikoval asopis Nature, uvd tiskov zprva Akademie vd R.

Ltky, kter maj bn magnetick vlastnosti se silnm magnetickm polem, se oznauj jako feromagnety. Ty, kter je vbec nemaj, nesou nzev antiferomagnety. Altermagnetick materily nejen kombinuj vlastnosti https://www.idnes.cz/technet/veda/jaderna-fuze-radomir-panek-iter-tokamak.A240201_113005_veda_valsbou ppad, ale maj taky sv specifick rysy. Kombinace vlastnost tchto ltek je potenciln velmi atraktivn prv pro aplikace v budouc ultraklovateln nanoelektronice, uvd tiskov zprva.

Nedvno pedpovzen altermagnety kombinuj pednosti feromagnet a antiferomagnet, kter byly povaovny za principiln nesluiteln a navc maj tak dal jedinen pednosti, je se v ostatnch vtvch nevyskytuj, uvedl Tom Jungwirth z Fyziklnho stavu Akademie vd R, kter byl jednm z vdc pedpovdajcch dal vtev v dlen magnetismu.

V roce 2019 zveejnil tm z Fyziklnho stavu v Praze a univerzity v Mohui srii lnk, v nich teoreticky identifikoval nekonvenn magnetick materily. Vdci vybrali vce ne 200 materilovch kandidt na altermagnetismus s vlastnostmi pokrvajcmi izolanty, polovodie, kovy, a dokonce supravodie. Vzkumn skupiny mnoh z tchto materil v minulosti zkoumaly, ale nespn.

Po prvnch pedpovdch a s rychle rostoucm celosvtovm zjmem o altermagnetismus a vzhledem k tomu, e mnoho teoreticky identifikovanch kandidt na materily bylo dobe znmch a iroce dostupnch, jsme vdli, e je jen otzkou asu, kdy budou provedeny prvn pm experimentln dkazy. Jsme rdi, e jsme mohli bt soust i koordintorem tto vodn prce, kterou jsme uskutenili spolen s kolegy z eskch, vcarskch, rakouskch, nmeckch a britskch laborato, ekl Jungwirth.

Podíl
Exit mobile version