Komerční prezentace Aktual.: 28.09.2024 19:06

Pardubice – Fotbalisté Teplic zvítězili v 10. kole první ligy na stadionu oslabených Pardubic 1:0. Domácí hráli od 28. minuty bez vyloučeného Dominiquea Simona, v závěru úvodního dějství dostal červenou kartu i Tomáš Solil. V 57. minutě oslabil hosty Michal Bílek, i tak ale Severočeši početní výhodu využili, když se v 86. minutě prosadil z penalty premiérovým gólem v české lize střídající Roman Čerepkai. V nastavení dostal červenou i domácí trenér Jiří Saňák.

„Skláři“ zvítězili teprve podruhé v sezoně nejvyšší soutěže a po sérii čtyř ligových proher. Svěřenci trenéra Zdenka Frťaly zůstali v tabulce předposlední, na dnešního soupeře a nováčka pražskou Duklu už ale ztrácejí jen bod. Posledním Českým Budějovicím odskočili na pět bodů, Dynamo však odehrálo o zápas méně. Pardubice zvítězily v jediném z minulých šesti kol a jsou třinácté.

Týmy šly do utkání po středečních výhrách ve 2. kole domácího poháru. Zatímco Pardubice zvítězily v Praze nad Aritmou 3:0, Teplice triumfovaly na půdě jiného divizního celku Milína 2:0.

V prvním poločase se o jediný vzruch před podprůměrnou návštěvou 1732 diváků postarali domácí, a to dvěma vyloučeními. Nejprve během tří minut dostal dvě žluté karty po sobě záložník Simon, v závěru poločasu pak hlavní sudí Černý po zásahu videorozhodčího a zhlédnutí opakovaných záběrů vyloučil Solila za úmyslné šlápnutí na Jukla.

Zkraje druhé půle teplický útočník Jásir vypálil z otočky vedle. Hra se logicky odehrávala na polovině Pardubic, v 57. minutě byl však po druhé žluté kartě vyloučen teplický Bílek. Utkání téměř atakovalo historický rekord samostatné ligy, jelikož podle specializovaného statistického webu CS Fotbal se v nejvyšší soutěži odehrály jen tři zápasy, v nichž rozhodčí udělil čtyři červené karty pro hráče.

Severočeši nepolevili v tlaku a dál usilovali o vedoucí branku. Trubačovu střelu ale gólman Stejskal vyrazil na roh, po němž si poradil i s Gningovou hlavičkou. Nad vytáhl také Marečkův centr směřující pod břevno. Místo toho mohli v 67. minutě udeřit domácí. Zlatohlávek se zbavil Kričfalušiho a z úhlu zamířil na zadní tyč, gólman Ludha však zastavil míč nohou. Na opačné straně Kričfaluši z dálky přestřelil.

Duel směřoval k dělbě bodů, když střídající Horský trefil ve vápně ruku jiného příchozího hráče z lavičky Jindry. Rozhodčí Černý bez váhání nařídil penaltu, z níž slovenský reprezentant do 21 let Čerepkai zařídil hostům plný bodový zisk.

Teplice v lize na pátý pokus na hřišti Pardubic poprvé zvítězily. Východočeši doma v nejvyšší soutěži prohráli tři z posledních čtyř utkání.

Hlasy trenérů po utkání:

Jiří Saňák (Pardubice): „Výsledek je špatný. Do vyloučení jsme hráli pomalu, měli jsme hrát rychleji, být přímočařejší, to se nám nedařilo. Pak už jsme jenom bojovali a snažili se to uhrát, to je všechno. Jestli byla vyloučení oprávněná, tak byla oprávněná. Víc nemůžu říct, je to věc rozhodčích. Není to vůbec moje kompetence hodnotit. Musíme si vyhodnotit, proč se to stalo a v tomhle se určitě zlepšit. Nechci tady dělat zbytečná prohlášení, to je věc jiných lidí, budu komentovat maximálně fotbal. Škoda, že jsme to v devíti neuhráli aspoň na nulu.“

Zdenko Frťala (Teplice): „Kámen mi ze srdce ještě určitě nespadl. Vítězství si samozřejmě vážíme, je pro nás nesmírně důležité. Vývoj utkání jsme měli pod kontrolou, měli jsme více ze hry. Ve druhém poločase jsme mluvili o tom, abychom byli trpěliví. A abychom domácí obranu, která odvedla heroický výkon, překvapili centrem ze strany nebo střelou ze střední vzdálenosti, protože dobývat osm bránících hráčů není moc jednoduché. Klíčová situace byla, když nás podržel gólman při Zlatohlávkově akci ze strany. Vítězství je nesmírně cenné, protože víme, v jaké jsme situaci. Věřím, že tohle bude krev do našich žil.“

FK Pardubice – FK Teplice 0:1 (0:0)

Branka: 86. Čerepkai z pen. Rozhodčí: Černý – Podaný, Pospíšil – Všetečka (video). ŽK: Simon, Šimek, Vacek, Patrák (oba mimo hřiště), Saňák (trenér) – Bílek, Horský. ČK: 28. Simon, 45.+1 Solil, 90.+3 Saňák (trenér) – 57. Bílek. Diváci: 1732.

Sestavy:

Pardubice: Stejskal – Surzyn (87. Zifčák), Noslin (74. Sychra), Lurvink, Šehič – Vacek (46. Polyák), Simon – Míšek (68. Jindra), Solil, Patrák (46. Šimek) – Zlatohlávek (81. Krobot). Trenér: Saňák.

Teplice: Ludha – Bílek, Mareček, Mičevič, Harušťák (77. Horský) – Emmer (61. Čerepkai), Jukl (61. Havelka), Kričfaluši, Trubač – Gning (77. Urbanec), Jásir (90. Cykalo). Trenér: Frťala.