Aktualizace: 6.02.2024 13:46

Praha – Termín pro podávání přihlášek na střední školy ministerstvo školství neprodlouží, zůstává do 20. února. Novinářům to řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Ministerstvo chce podle mluvčí Terezy Fojtové zachovat čas pro ředitele škol na kontrolu přihlášek. Prodloužení lhůty ministerstvo zvažovalo kvůli problémům v systému elektronických přihlášek (DiPSy), který se minulý týden namísto ve čtvrtek ráno otevřel zájemcům o studium a jejich rodičům až v pátek pozdě večer. Neprodloužení termínu je podle zástupců školských asociací rozumné, zpoždění podle nich bylo minimální.

„Prodloužení termínu podávání přihlášek by zkrátilo dobu, ve které mohou ředitelé přihlášky zkontrolovat, naplánovat školní kola přijímacích zkoušek a kontaktovat uchazeče a rodiče v případech, kdy je nutné řešit individuální situace,“ uvedla Fojtová.

Za první tři dny fungování elektronického systému lidé podle ní podali téměř 20.000 přihlášek. Na střední školy by se letos mělo podle ministerstva hlásit až 106.000 žáků devátých tříd základních škol a tisíce dalších uchazečů, například zájemců o víceletá gymnázia, studentů středních škol, kteří chtějí změnit obor, nebo dospělých uchazečů, kteří se hlásí do dálkového či večerního studia. Krejčí ČTK dříve řekl, že se počítá zhruba se 120.000 uchazeči. Podle Cematu by systém DiPSy mohlo využít 50 až 70 procent rodičů.

Uchazeči mohou přihlášky na školy vedle plně elektronického způsobu podávat také takzvanou hybridní formou, tedy kombinací tištěných přihlášek s podporou elektronického systému, případně stejně jako v předchozích letech papírovou formou.

Neprodloužení termínu podávání přihlášek na střední školy je podle zástupců školských asociací rozumné, zpoždění podle nich bylo minimální. ČTK to řekli předseda Unie školských asociací ČR – CZESHA Jiří Zajíček a předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. „Systém funguje bez problémů, podání přihlášky je záležitost na pár minut, takže nevidím důvod, proč to prodlužovat,“ řekl Zajíček. Schejbalová připomněla, že na podání přihlášek mají uchazeči 20 dní.

„Myslím si, že v tuhle chvíli je zcela zvládnutelné podávat ty přihlášky včas,“ řekl Bek. Znovu vyzval lidi, aby podání přihlášky nenechávali na poslední chvíli. Zopakoval, že ho jednodenní zpoždění otevření systému mrzí.

Za přípravu přijímacího řízení včetně elektronického systému je zodpovědná státní organizace Cermat. Otevření přihlášek přes internet, které stát letos zavedl s cílem zjednodušit proces přijímání na střední školy a omezit chaos z předchozích let, Cermat minulý týden pozdržel kvůli problémům s nahráváním příloh a následnému ověření bezpečnosti. Ředitel Cermatu Miroslav Krejčí minulý týden uvedl, že by byl raději, aby se termín pro podání přihlášek kvůli napjatému harmonogramu neprodlužoval.

„My potřebujeme mít nějakou rezervu, jak již bylo mnohokrát zmíněno, pro případ velkého útoku poslední den podávání přihlášek, kdyby bylo nutné prodlužovat termín,“ řekl dnes Krejčí novinářům. Systém v sobotu čelil třem útokům, díky automatické ochraně je odrazil.

V pondělí večer se některým lidem při přihlašování do systému objevilo upozornění, že systém nebude do 21:00 dostupný. „Útok žádný nenastal. My jsme tam potřebovali asi v půl sedmé večer udělat akutní údržbu systému. Nakonec byl systém pouze asi 20 minut nedostupný, respektive bylo zakázáno přihlašovat se novým uživatelům asi na 20 minut po dobu té údržby,“ řekl Krejčí. Systém byl podle něj kolem 19:30 opět v provozu.

Přijímací zkoušky pro čtyřleté obory a obory nástavbového studia se konají 12. a 15. dubna, pro obory šestiletých a osmiletých gymnázií 16. a 17. dubna.

Podíl
Exit mobile version