Komerční prezentace Aktual.: 20.12.2024 05:55

Nairobi – Více než 140 Keňanů, kteří kontrolovali obsah příspěvků na facebooku, trpí vážnými psychickými problémy, včetně posttraumatické stresové poruchy (PTSD). Během práce se totiž museli dívat na záběry, kde se lidé vraždí, znásilňují děti a páchají teroristické činy. Někteří se kvůli tomu stali závislí na omamných látkách a mají narušené vztahy se svými blízkými. Chtějí proto žalovat americké firmy Meta a Samasource Kenya, které je zaměstnávaly, informoval server The Guardian.

Meta je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp. Firma Samasource pro ni sháněla pracovníky po celé Africe, kteří by kontrolovali obsah na facebooku.

Lékařské záznamy, které se objevily před soudem v Nairobi, přinášejí svědectví o příšerných pracovních podmínkách, ve kterých tito lidé pro společnost Meta pracovali v letech 2019 až 2023. Čelili neustálému přísunu obrázků a videí, jež museli kontrolovat v budově, která více než co jiného připomínala skladiště. Na pracovišti bylo trvale zapnuté jasné světlo a zaměstnanci byli podrobeni neustále kontrole. Navíc dostávali osmkrát menší plat než lidé ze Spojených států.

Kromě PTSD trpí bývalí zaměstnanci také úzkostnou poruchou a depresí. Minimálně 40 z nich začalo pít alkohol a brát kokain, amfetamin nebo prášky na spaní. Jiným se v průběhu práce rozpadlo manželství, ztratili zájem o sex a přestali se vídat se svými rodinami. Lidé, kteří odstraňovali videa teroristických a povstaleckých skupin, se poté obávali, že je tyto organizace sledují a že pokud se vrátí domů, najdou je tam a zabijí.

Meta a Samasource se odmítli k případu vyjádřit.

„V jakémkoliv jiném odvětví to funguje tak, že když zjistíme, že 100 procent bezpečnostních pracovníků trpí nemocí, kterou jim přivodila jejich práce, pak ti, kteří jsou za to zodpovědní, musí rezignovat a čelit právním následkům,“ řekla serveru Martha Darková z organizace Foxglove, která podporuje keňské pracovníky v jejich žalobě.

„Důkazy mluví jasně – kontrolovat obsah na facebooku je nebezpečná práce, která způsobuje celoživotní PTSD téměř každému, kdo ji vykonává,“ dodala Darková.

Případ ukazuje odvrácenou stránku sociálních sítí, které vyžadují stále větší kontrolu. O tu se často starají lidé z nejchudších částí světa, aby byli ostatní chráněni před děsivými záběry, které někteří zveřejňují.

Podíl
Exit mobile version