Komerční prezentace Aktual.: 17.02.2025 16:55

Lenzerheide (Švýcarsko) – Ke zrychlení českých biatlonistů na trati se od nové sezony snaží přispět i norský expert na techniku běhu na lyžích Per Öyivind Torvik. Osmapadesátiletý odborník si po pár měsících spolupráce chválí přístup reprezentantů a věří, že jsou na dobré cestě. V rozhovoru s českými novináři objasnil některé detaily své práce a co se snaží závodníkům předat.

„Pro úspěch v biatlonu si musí sednout vše. Připravené lyže, forma závodníků, střelba i technika. Myslím ale, že jsme na dobré cestě. Ve sportu je to tak, že musíte dělat krůčky jeden za druhým. Každý tvrdě pracuje a snaží se zlepšit. Pokud chceme uspět, musíme být lepší, chytřejší a odvést lepší práci než ostatní. Samozřejmě je to náročné,“ řekl Torvik.

Expert, který rovněž pracuje v Norsku pro Nord University, posílil český tým před touto sezonou. S reprezentací byl také na nynějším mistrovství světa v Lenzerheide. Nemyslí si, že je nutné českým biatlonistům upravovat techniku dramaticky. Jen je potřeba lépe pracovat s fakty a poznatky.

„Řekl bych, že každá země má svůj způsob přemýšlení a každý chce být nejlepší. Co jsme udělali my, bylo, že jsme začali od základů. Tedy jak lyže klouže po sněhu,“ uvedl Torvik.

Princip je z jeho pohledu snadný – když se chce jít dopředu, musí se udělat i pohyb zpět. Jako příklad dává natažení ruky při hodu oštěpem. „Ještě je také důležité, stejně jako u toho oštěpu, že když už pohyb a hod zahájíte, nemůžete skončit někde ve třech čtvrtinách cesty, ale musíte pohyb rukou dotáhnout do úplného konce. A to je společné pro všechno,“ řekl Torvik.

„Chcete kontrolovat lyži, ale závodníci se báli, že přece nemůžou jít do hlubokého sněhu. Ale proč? Lyže zvládne jít až do sněhu bez toho, že byste ji zlomili. Musíte přenést sílu do země. Když ale zastavíte dřív, než dokončíte celý pohyb, tak tam nepřevedete žádnou sílu,“ doplnil.

Vedle závodníků je Torvik pravidelně v kontaktu s trenéry Lucou Bormollinim a Ondřejem Moravcem. Tréninky i závody se natáčejí a video s jízdou se poté analyzuje s Torvikem. Někdy osobně, někdy na dálku. „Posíláme závodníkům zpětnou vazbu, kdykoliv to jde. A věnujeme se tomu, na co se chceme soustředit,“ řekl.

Připustil, že závěrečné kolo Michala Krčmáře ve smíšené štafetě nebylo úplně podle učebnic, pramenilo ale z toho, že český biatlonista finišoval o stříbro. „To se změnil ve zvíře,“ uvedl s úsměvem Torvik, který s trenéry i závodníky pracuje na správném rozložení tempa v závodech. „To je zásadní. Ovlivňuje každou část techniky a je na něm závislá i střelba. A když nejste schopní jet v soutěži správné tempo, můžete být klidně v mnoha ohledech velmi dobrý sportovec, ale zničíte se a nebudete schopní podat výkon,“ prohlásil.

Podle Torvika se Češi posouvají. Příkladem je vzestup Vítězslava Horniga. K nejlepším jim ale ještě část chybí. „Když vezmeme Nory, Francouze či Švédy, tak jsme teď přibližně na 80 procentech. Dostali jsme se na dobré tempo, ale ještě je tu spousta detailů, které jsou na této úrovni velmi důležité,“ podotkl.

Spolupráci s českými trenéry i závodníky si pochvaluje. Líbí se mu touha po zlepšení. „Někdy vidíte, že když jsou sportovci unavení a jsou těžší podmínky, tak se vracejí ke starým věcem. Když ale všichni fungujeme takhle jako tým, pak jde zlepšení docela rychle. Od začátku jsem viděl na všech, že je to zajímá a chtějí to zvládnout. Kdyby tady takovýto přístup nebyl, tak bych tu práci nevzal,“ doplnil Torvik.

Podíl
Exit mobile version