Komerční prezentace Aktual.: 4.07.2025 15:35
Lille (Francie) – Pátý díl bitvy mezi Slovincem Tadejem Pogačarem a Dánem Jonasem Vingegaardem nabídne 112. ročník cyklistické Tour de France, který začne v sobotu v Lille. V pelotonu na startu nejslavnějšího etapového závodu světa na severu Francie bude i český zástupce – poprvé v kariéře okusí jeho atmosféru Pavel Bittner, dvaadvacetiletý jezdec stáje Picnic PostNL.
Letošní Tour bude poprvé od roku 2020 opět stoprocentně francouzská a během 3338,8 kilometru dlouhé trasy nezavítá na území jiné země. Z celkových 21 etap je na programu po šesti horských a kopcovitých, sedm rovinatých etap a dvě individuální časovky. Vítěz bude znám 27. července po dojezdu na bulvár Champs-Elysées v Paříži.
Bylo by velkým překvapením, kdyby jím byl někdo jiný než jeden z dvojice hlavních favoritů Pogačar, Vingegaard. Šestadvacetiletý Pogačar ze stáje UAE Team Emirates se vrací v roli obhájce triumfu, poté co loni dosáhl na mimořádný double a před Tour de France vyhrál i Giro d’Italia.
Na Tour to mají s osmadvacetiletým dánským sokem z týmu Visma-Lease a Bike na celkové triumfy ve vzájemných soubojích 2:2. A pokaždé když jeden z nich vyhrál, ten druhý skončil hned za ním. Pogačar má však o jeden titul navíc: slavil hned při své premiéře v roce 2020, kdy Vingegaard mezi jeho soupeři nebyl.
Celkově má Slovinec na Grand Tours neuvěřitelnou bilanci: při sedmi startech byl nejhůře třetí – v roce 2019 při dosud jediné účasti na Vueltě. Pokud by počtvrté ovládl „Starou dámu“, zařadil by se v historickém přehledu po bok Brita Chrise Froomea a mohl začít vyhlížet kvarteto v čele Francouze Jacquese Anquetila s Bernardem Hinaultem, Belgičana Eddyho Merckxe a Španěla Miguela Induraina, kteří dokázali vyhrát pětkrát.
Oba velikáni současnosti se utkali naposledy v první polovině června na závodě Critérium du Dauphiné. Pogačar osmietapový podnik vyhrál s téměř minutovým náskokem právě před Vingegaardem.
„Bude zajímavé sledovat, zda si zase prohodíme pozice a titul, nebo ne. Možná nás ale může překvapit některý z dalších kluků. V tak dlouhém závodě se toho může stát spousta, ale já se těším na to, že budu opět závodit proti Jonasovi, protože je ve skvělé formě. Pro lidi podél silnice i doma u televize to bude skvělý měsíc,“ prohlásil Pogačar.
Dán se cítí o poznání lépe připravený než loni, kdy na Pogačara ztratil celkem šest a čtvrt minuty. „S jistotou mohu říct, že jsem silnější než kdykoliv v minulosti. Je to přirozeně obrovský rozdíl v porovnání s loňskem, kdy jsem se vracel po tom strašném pádu,“ připomněl Vingegaard, jenž si loni zkraje dubna zlomil klíční kost, několik žeber a poranil navíc plíce.
„I před rokem jsem přijel na Tour připravený na velmi vysoké úrovni, ale bylo to přece jen v trochu odlišném ohledu. Byl jsem mnohem lehčí a měl o hodně méně svalů. Teď jsem právě o ty svaly těžší a díky tomu také silnější. Lze říci, že jsem na nejvyšší úrovni, co jsem se kdy dostal. Uvidíme, zda to bude stačit,“ uvedl Vingegaard.
Pogačara se však neobává. „To určitě ne, ale máme k němu jako tým ohromný respekt za to, co dokáže. Když máte takhle dobrého soupeře, dostává to z vás samotného to nejlepší. A víte, že abyste mu mohli konkurovat, musíte tvrdě trénovat každý den. Ze mě to pak dělá ještě lepšího cyklistu. A mám pro Tadeje opravdu velký obdiv,“ dodal Vingegaard.
Na zaváhání dvou favoritů budou čekat hlavně Belgičan Remco Evenepoel a Portugalec Joao Almeida, kteří se za nimi loni seřadili na třetím a čtvrtém místě, Němec Florian Lipowitz nebo zkušený Slovinec Primož Roglič. Ten už čtyřikrát vyhrál Vueltu, jednou Giro, ale na Tour byl nejlépe druhý (2020).
Bittner má ambice jiné. Rád by se prosadil v některé z etap, nejlépe tak, jak se mu to podařilo na loňské Vueltě, kdy získal etapový vavřín, přestože to pro něho byla premiéra na Grand Tour. Největší závod světa pojede jako čtrnáctý český cyklista v historii.
„S čím budu spokojený? Když přijedu do cíle v Paříži s vědomím, že jsem předvedl ten nejlepší výkon, co jsem jen mohl. Pokud budu vědět, že jsem odvedl nejlepší možný výkon, tak budu spokojený, není to o konkrétním umístění. Ale kdybych v nějaké etapě dojel v top pět, bylo by to boží,“ řekl.
Zkušenost z Vuelty mu pomůže. „Po prvním týdnu jsem byl docela unavený, volný den mi hodně pomohl. Vím tedy, že i když se cítím špatně šestou sedmou etapu, o moc horší už to být nemůže a nemusím se bát, že by to bylo špatné. Vím, že mentálně mám na to, abych odjel těžký závod Grand Tour, dobře jsem se na to připravil,“ ujistil Bittner.
Program 112. ročníku cyklistické Tour de France:
5. července – 1. etapa: Lille – Lille (184,9 km),
6. července – 2. etapa: Lauwin-Planque – Boulogne-sur-Mer (209,1 km),
7. července – 3. etapa: Valenciennes – Dunkerk (178,3 km),
8. července – 4. etapa: Amiens – Rouen (174,2 km),
9. července – 5. etapa: Caen – Caen (časovka jednotlivců; 33 km),
10. července – 6. etapa: Bayeux – Vire Normandie (201,5 km),
11. července – 7. etapa: Saint-Malo – Mur-de-Bretagne (197 km),
12. července – 8. etapa: Saint-Méen-le-Grand – Laval (171,4 km),
13. července – 9. etapa: Chinon – Chateauroux (174,1 km),
14. července – 10. etapa: Ennezat – Le Monté Doré (165,3 km),
15. července – volný den,
16. července – 11. etapa: Toulouse – Toulouse (156,8 km),
17. července – 12. etapa: Auch – Hautacam (180,6 km),
18. července – 13. etapa: Loudenvielle – Peyragudes (časovka jednotlivců; 10,9 km),
19. července – 14. etapa: Pau – Luchon Superbagneres (182,6 km),
20. července – 15. etapa: Muret – Carcassonne (169,3 km),
21. července – volný den,
22. července – 16. etapa: Montpellier – Mont Ventoux (171,5 km),
23. července – 17. etapa: Bollene – Valence (160,4 km),
24. července – 18. etapa: Vif – Courchevel Col de la Loze (171,5 km),
25. července – 19. etapa: Albertville – La Plagne (129,9 km),
26. července – 20. etapa: Nantua – Pontarlier (184,2 km),
27. července – 21. etapa: Mantes-la-Ville – Paříž Champs-Elysées (132,3 km).
Celkem: 3338,8 km.