Charlotte (USA) – Trenér skotských fotbalistů Steve Clarke rezignoval bezprostředně poté, co se v sobotu potvrdilo, že jeho tým nepostoupí do vyřazovací fáze. Po výhře Chorvatska nad Ghanou už bylo jasné, že se Skotové nevejdou mezi osm týmů, které půjdou dál ze třetích míst.

Dvaašedesátiletý Clarke přitom teprve před měsícem podepsal novou čtyřletou smlouvu. Své rozhodnutí oznámil hráčům hned v sobotu ještě na základně v Charlotte, kde výprava čekala na vývoj v dalších skupinách.

Skotové na turnaji porazili Haiti 1:0, stejným výsledkem podlehli Maroku a na závěr utrpěli tříbrankový debakl od Brazílie. Ani podeváté se jim nepovedlo postoupit ze skupiny, přesto je Clarke jedním z neúspěšnějších trenérů v skotské historii. Mužstvo převzal před sedmi lety v situaci, kdy od roku 1998 nehrálo na žádném velkém turnaji. Pod jeho vedením se probojovalo dvakrát na mistrovství Evropy a pak i na světový šampionát, tam ale opět selhalo.

„Nejtěžší bylo loučení s hráči. Od roku 2019 jsme zažili spoustu momentů, na které budeme rádi vzpomínat. Hráči si zaslouží chválu a uznání, byla čest je trénovat. Děkuji za příležitost a svému nástupci přeji hodně štěstí,“ citovala odcházejícího kouče BBC.

Výkonný ředitel Skotské fotbalové asociace (SFA) Ian Maxwell ocenil trenérův přínos. „Ačkoli jsme všichni zklamáni, nesmíme přehlížet nezpochybnitelný pokrok, kterého bylo dosaženo pod Stevovým vedením. Od chvíle, kdy jsme v roce 2019 začínali jako tým ze čtvrtého výkonnostního koše, až po vítězství v kvalifikační skupině na mistrovství světa, splnil zadání vrátit Skotsko na velký turnaj,“ řekl Maxwell.

‚;
} else {
let zoneId = ‚78406‘;
zoneId = (zoneType === ‚autonaelektrinu‘) ? ‚230106‘ : zoneId;
div.innerHTML = “;
}
}

Share.
Exit mobile version