Close Menu
Banai
  • Domovská Stránka
  • Česká
  • Ekonomika
  • Sport
  • Svět
  • Tipy Redaktora
  • Tisková Zpráva
Trendy

První trénink F1 v Silverstonu vyhrál Hamilton z Ferrari před mclareny

4 července, 2025

Hasiči zlikvidovali požár u muničního skladu na Litoměřicku, na místo se nemůže

4 července, 2025

Nehoda autobusu v Německu má 31 zraněných, Češi jsou v pořádku

4 července, 2025

Fiala: Kvůli výpadku elektřiny se v 16:00 sejde Ústřední krizový štáb

4 července, 2025

Tour de France nabídne další bitvu Pogačara s Vingegaardem, pojede i Bittner

4 července, 2025
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
  • Domovská Stránka
  • Česká
  • Ekonomika
  • Sport
  • Svět
  • Tipy Redaktora
  • Tisková Zpráva
  • Krimi
  • Auto
  • Bydlení
  • Cestování
  • Finance
  • Kultura
  • Mobil
  • Technet
  • Zábava
  • Ukrajinská Válka
  • Volby
Webové Příběhy Zpravodaj
Banai
Domovská Stránka » Tři evropské země oznámily, že uznají státnost Palestiny
Svět

Tři evropské země oznámily, že uznají státnost Palestiny

PersonálPodle Personál23 května, 2024
Facebook Twitter Pinterest WhatsApp LinkedIn Email Reddit Telegram

Komerční prezentace Aktualizace: 22.05.2024 22:47

Brusel/Tel Aviv/Ramalláh – Premiéři dvou členských zemí Evropské unie – Irska a Španělska a rovněž norský ministerský předseda dnes oznámili, že počínaje 28. květnem budou jejich země formálně uznávat palestinskou státnost. Vyjádřili rovněž naději, že další západní státy budou jejich krok v zájmu míru na Blízkém východě následovat. Oznámení podle očekávání ostře odsoudil Izrael. Několik evropských zemí včetně Česka či Německa a Francie se k uznání palestinského státu staví rezervovaně – jde podle nich o krok předčasný a za dané situace pouze symbolický. Uznání Palestiny naopak kromě samotných Palestinců v Ramalláhu i v Pásmu Gazy vítají arabské země nebo Slovinsko. Bílý dům poznamenal, že Palestina by měla být ustavena přímým jednáním mezi stranami, nikoli jednostranně.

„Irsko, Norsko a Španělsko oznamují, že uznávají stát Palestinu,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci irský premiér Simon Harris a dodal, že očekává připojení dalších zemí v následujících týdnech. „Každý z nás nyní podnikne příslušné kroky na národní úrovni, nezbytné k nabytí účinnosti tohoto rozhodnutí,“ dodal Harris, podle něhož jde o koordinovaný krok tří zemí. Španělský premiér Pedro Sánchez zdůraznil, že rozhodnutí Madridu není namířeno proti izraelskému lidu, který Španělsko respektuje a váží si ho.

Premiér židovského státu na oznámení přesto reagoval ostrou kritikou; samostatná Palestina by podle Netanjahua byla „teroristickým státem“, který by měl vůli „znovu a znovu“ opakovat teroristické útoky, které loni 7. října na izraelském území spáchalo radikální islamistické hnutí Hamás.

Norský ministr zahraničí Espen Barth Eide později v rozhovoru s izraelským tiskem uvedl, že na rozhodnutí jeho vlády měla to určité míry vliv i politika Netanjahuova kabinetu ohledně palestinské otázky, neboť izraelská vláda podle šéfa norské diplomacie dává najevo, že nemá v úmyslu s palestinskou stranou jednat a je vstřícná k zakládání nových nelegálních izraelských osad na palestinském území.

Šéf izraelské diplomacie Jisrael Kac záhy po oznámení trojice zemí povolal zpět do vlasti izraelské velvyslance z Osla, Dublinu a Madridu ke konzultacím a zahraničním diplomatům dal naopak najevo silný nesouhlas Izraele s rozhodnutím palestinskou státnost uznat; podle Kace jde o „křivdu vůči památce obětí ze 7. října“, „podrývání izraelského práva na sebeobranu (vůči Hamásu)“ a „odměnu pro Hamás a Írán“. „(…) dnes se chystají vyslat vzkaz Palestincům a celému světu: Terorismus se vyplácí,“ dodal izraelský ministr.

S tímto postojem nicméně trojice evropských zemí nesouhlasí – Hamás podle sociálnědemokratického norského premiéra Jonase Gahra Störeho ve skutečnosti takzvané dvoustátní řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci nepodporuje, byť dnešní oznámení hnutí uvítalo, stejně jako Saúdská Arábie, Jordánsko, Turecko či Slovinsko. Slovinská vláda proceduru uznání palestinského státu zahájila také, formální krok však Lublaň hodlá učinit až ve chvíli, kdy to bude moci přispět k dosažení trvalého míru na Blízkém východě, uvedla slovinská vláda.

Svoji podporu eventuálnímu vzniku samostatné Palestiny po boku samostatného židovského státu dnes zopakovaly i Německo, Rakousko, Francie a Česká republika nebo Spojené státy. Dnešní oznámení partnerských zemí je však podle nich jen symbolické a předčasné.

Podle francouzské diplomacie by uznání státnosti mělo být „diplomatickým nástrojem řešení konfliktu v podobě dvou států fungujících bok po boku v míru a bezpečí“, nikoli jen politickým postojem. Německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že nezávislá Palestina je „pevným bodem“ jeho politiky, cesta k ní však podle úřadu vede prostřednictvím dialogu. Obdobně se vyjádřil i Bílý dům – prezident Joe Biden se podle mluvčího americké národní bezpečnostní rady celou svoji kariéru staví za dvoustátní řešení, nezávislá Palestina by ale podle něj měla vzniknout „přímým jednáním mezi stranami, nikoli jednostranným uznáním“.

Český prezident Petr Pavel dnes podotkl, že „tím, že někdo palestinský stát uzná, tak ten stát nevznikne“. „Vidíme jako Česká republika jednoznačně řešení ve státním uspořádání pro Palestince ve dvoustátí, ale jeho technické provedení musí být součástí detailních jednání,“ řekl Pavel. Premiér Petr Fiala řekl, že Palestinu nemá smysl uznat jako stát, dokud není jasné, kdo a na jakém území ji představuje. „Koncepce dvou států – izraelského a palestinského – je určitě dobrý cíl. Zda se k tomu dá dospět rychle a jakými prostředky, to už je jiná otázka,“ poznamenal ministerský předseda.

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell ve svém prohlášení na síti X uvedl, že „oznámení dvou členských států EU bere na vědomí“ a slíbil „neúnavně pracovat se všemi členskými státy na prosazování společného postoje EU založeného na dvoustátním řešení“.

Palestinský stát již většina zemí světa podle serveru BBC uznává. V drtivé většině však nejde o evropské země. Dříve tento měsíc 143 ze 193 členů Valného shromáždění hlasovalo pro přijetí Palestiny jako členského státu OSN. Aby se Palestina mohla stát 194. členem OSN, musela by však návrh na přijetí nejprve schválit Rada bezpečnosti. V dubnu takový návrh získal podporu 12 z 15 členů tohoto orgánu; Spojené státy jako jeden z pěti stálých členů s právem veta jej ovšem odmítly.

Podíl Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

Čti dál

Nehoda autobusu v Německu má 31 zraněných, Češi jsou v pořádku

Německo očekává, že Slovensko schválí nové protiruské sankce

V horách v Dolních Rakousích zemřel 14letý chlapec z ČR žijící ve Vídni

ČR v pondělí navštíví německý ministr zahraničí Wadephul, setká se s Lipavským

Nehoda autobusu v Německu si vyžádala přes 20 zraněných, cestovali v něm i Češi

Rozvědky: Rusko na Ukrajině stále více nasazuje chemické zbraně

Kyjev zažil jednu z nejhorších nocí od začátku invaze, uvedl ministr Sybiha

Trump bude mluvit se Zelenským, jednání s Putinem ho zklamalo

Rusko v noci nad Ukrajinu vyslalo 539 dronů, nejvíce od začátku invaze

Tipy Redaktorů

Hasiči zlikvidovali požár u muničního skladu na Litoměřicku, na místo se nemůže

4 července, 2025

Nehoda autobusu v Německu má 31 zraněných, Češi jsou v pořádku

4 července, 2025

Fiala: Kvůli výpadku elektřiny se v 16:00 sejde Ústřední krizový štáb

4 července, 2025

Tour de France nabídne další bitvu Pogačara s Vingegaardem, pojede i Bittner

4 července, 2025

Obchody, restaurace a další provozy v centru Prahy ochromil výpadek elektřiny

4 července, 2025

Poslední Zprávy

Německo očekává, že Slovensko schválí nové protiruské sankce

4 července, 2025

Analytici: Blackout ukázal citlivost energetické soustavy

4 července, 2025

Opravený hrad Kámen bude příští rok po deseti letech hostit sraz řemenáčů

4 července, 2025
Facebook X (Twitter) Pinterest TikTok Instagram
© 2025 Banai. Všechna práva vyhrazena.
  • Zásady Ochrany Soukromí
  • Pravidla a Podmínky
  • Kontakt

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.