Komerční prezentace Aktual.: 5.02.2025 14:06
Washington – Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek radikálně změnil postoj Spojených států k izraelsko-palestinskému konfliktu, když uvedl, že USA převezmou kontrolu nad Pásmem Gazy a podpořil vysídlení tamních obyvatel. Světová média jeho prohlášení hodnotí jako šokující, návrh vyvolal odmítavé reakce v arabském světě i Evropě. Trumpův plán s nejasnými obrysy vítají izraelští lídři, kteří se staví proti myšlence samostatného palestinského státu.
Takzvané dvoustátní řešení vleklého blízkovýchodního konfliktu bylo oficiální politikou USA pod různými prezidenty, Trump se však k němu nehlásí. Krátce po svém lednovém návratu do Bílého domu naznačil, že by podle něj Palestinci z Pásma Gazy měli odejít, ještě výrazně dál pak zašel po úterním jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.
„Budeme ho (pásmo) vlastnit a převezmeme odpovědnost za odstranění všech nebezpečných nevybuchlých bomb a dalších zbraní na místě,“ řekl Trump. Zároveň mluvil o tom, že asi dva miliony Palestinců, kteří v oblasti žijí, by se přesunuly na nespecifikovaná jiná místa. „Nemyslím si, že by se lidé měli do Gazy vracet,“ řekl americký prezident.
Nevysvětlil při tom, jak by se podle něj USA mohly palestinského území zmocnit, podle agentury AP ovšem nevyloučil nasazení amerických vojáků na podporu rekonstrukce Pásma Gazy. Oblast je zcela zdevastovaná po několikaměsíčním intenzivním bombardování izraelské armády, která tam vedla válku proti teroristickému hnutí Hamás po jeho útoku na Izrael ze 7. října 2023.
Trump proměnu Gazy pod americkou kontrolou líčil jako humanitární snahu a také jako realitní projekt s možností vybudovat atraktivní resorty. Mluvil o tom, že zóna na pobřeží Středozemního moře by se mohla stát „Azurovým pobřežím Blízkého východu“. „Moje představa je, že tam budou žít lidé ze světa… Myslím, že z toho uděláme mezinárodní, neuvěřitelné místo,“ dodal.
Proti plánu okamžitě vystoupil zástupce Palestinské autonomie při OSN Rijád Mansúr, podle něhož by světoví lídři měli respektovat přání Palestinců žít v Gaze. Návrhy ohledně jejich vysídlení představují obzvláště citlivou otázku, neboť drtivou většinu populace zde tvoří lidé, kteří uprchli ze svých domovů při vzniku Izraele v roce 1948, a jejich potomci.
Agentura Reuters i další média označovala Trumpův plán za šokující, nejen kvůli samotnému obsahu, ale i vzhledem ke kontrastu s jeho dlouhodobou rétorikou proti americkým intervencím v zahraničí. Prezidentův návrh zároveň vyvolává spekulace o tom, že jde o o součást vyjednávací taktiky v diskusích o poválečné správě Gazy. Podle serveru The Jerusalem Post cílem Trumpa není území obsadit, nýbrž donutit arabské země jako Egypt a Jordánsko, aby se zapojily do řešení situace.
Plán uvítal premiér Netanjahu a členové jeho vlády, která odmítá představu o Pásmu Gazy jako součásti budoucího palestinského státu. Také představitelé izraelské opozice Trumpův návrh ocenili s tím, že je třeba tyto myšlenky brát vážně. Nadšení dávají najevo lídři izraelské krajní pravice, která dlouhodobě prosazuje vysídlování Palestinců nejen z Pásma Gazy.
Nesouhlas s takovýmto postupem daly v reakcích na Trumpova slova najevo vlády Německa či Francie. Turecký ministr zahraničí Hakan Fidan zase označil jeho návrh za nepřijatelný, odpor vyjádřila také Saúdská Arábie. Ta zároveň zdůraznila, že vznik palestinského státu je pro ni stále nezbytnou podmínkou pro případnou normalizaci diplomatických vztahů s Izraelem, které podle Trumpových slov nestojí nic v cestě.
Pokud jde o Hamás, který si v Pásmu Gazy stále drží moc, plány amerického prezidenta v prohlášení označil za směšný, absurdní a nebezpečný. Šéf palestinské autonomie Mahmúd Abbás prohlásil, že se Palestinci se nevzdají své půdy a práv; Pásmo Gazy je podle něj součástí palestinského státu.