Komerční prezentace Aktual.: 6.11.2024 05:54
Washington – Spojené státy čekají na výsledek prezidentských voleb poté, co se téměř v celé zemi uzavřely hlasovací místnosti. Republikánský exprezident Donald Trump si podle projekcí agentury AP jako první připsal vítězství v jednom z klíčových států, když opanoval Severní Karolínu. Předtím mu média přisoudila očekávaná vítězství v Texasu, na Floridě a několika dalších státech, viceprezidentka za Demokratickou stranu Kamala Harrisová zase získala Kalifornii, New York a další tradiční bašty demokratů.
V úterních 23:00 východoamerického času (dnes 05:00 SEČ) bylo hlasování ukončeno ve všech amerických státech kromě Aljašky a Havaje. Pozornost se při tom upínala na sedm států, kde se očekávaly těsné výsledky. Kromě Severní Karolíny jsou jimi Georgia, Pensylvánie, Michigan, Wisconsin, Arizona a Nevada. Při těsných výsledcích by ani na konci volební noci vítěz v mnohých z nich nemusel být jasný.
AP připsala Trumpovi vítězství v Severní Karolíně v okamžiku, kdy tam bylo sečteno skoro 90 procent odhadovaného počtu hlasů a exprezident si držel mírný náskok. Krátce nato přišla se stejným verdiktem také televize NBC News. Trump v Severní Karolíně těsně zvítězil i v roce 2020.
Nyní má podle AP jistých nejméně 230 hlasů ve sboru volitelů, zatímco Harrisová 205. K jistotě zvolení do prezidentské funkce je potřeba 270. Trump je podle deníku The New York Times blízko zisku dalších 16 volitelů v Georgii, kde je rovněž sečtená drtivá většina hlasů a republikán má také ve výsledcích mírný náskok. V Georgii před čtyřmi lety neuspěl a zisk tohoto státu by jej výrazně přiblížil ke znovuzvolení.
Výrazný příklon k republikánům se potvrdil na Floridě, kde měl Trump po sečtení téměř všech hlasů náskok 13 procentních bodů. Před čtyřmi lety tam při tom zvítězil jen o zhruba tři body. Vítězství už má podle velkých televizních stanic jisté také v další dvacítce států, Harrisové zatím média přisuzují desítku států na severovýchodě, hlavní město Washington, Illinois a několik západních států. Nejde při tom o oficiální výsledky, projekce médií však v amerických volbách spolehlivě předpovídají konečný stav.
Hlasování již skončilo také ve zbylých pěti klíčových státech, jako poslední z nich ukončila hlasování Nevada v 19:00 místního času (04:00 SEČ). V Pensylvánii, Michiganu i Wisconsinu byly průběžné výsledky poměrně vyrovnané a jasno o vítězi zde možná bude až po volební noci. Poměrně dlouhé sčítání se očekávalo také v Nevadě a Arizoně, celkové vyústění souboje o Bílý dům by tak podobně jako před čtyřmi lety mohlo být známé až s odstupem dní.
Volby napříč USA probíhaly hladce, narušily je však nahlášené bomby ve volebních místnostech nebo v sídlech volebních činitelů v nejméně čtyřech klíčových státech. Výhrůžky byly podle úřadů falešné, Federální úřad pro vyšetřování (FBI) hovořil o možném ruském původu.
V Georgii i po konci hlasovacího času zůstalo několik volebních místností otevřených poté, co byly během dne kvůli nahlášeným bombám evakuované, něco podobného nastalo v části Arizony. Kvůli technickým problémům či dalším nečekaným událostem se hlasování na vybraných místech prodlužovalo i jinde v USA. U některých volebních místností se tvořily fronty, v Pensylvánii museli lidé čekat v některých případech i několik hodin. To může hlasování také prodloužit, neboť v USA je běžné, že volební činitelé nechají hlasovat každého, kdo v době oficiálního konce voleb stojí ve frontě.
Podle zpravodajské společnosti BBC provázela volby mimořádná účast, která by nakonec mohla přesáhnout rekord na úrovni 66 procent oprávněných voličů z roku 2020.