Komerční prezentace Aktual.: 18.01.2025 08:51

Washington – Zvolený americký prezident Donald Trump neukáže před ruským prezidentem Vladimirem Putinem slabost a nebude před ním kapitulovat, jelikož by to negativně ovlivnilo americké zájmy po celém světě, zejména pokud jde o Čínu. V rozhovoru s ČTK to řekl generálporučík amerického letectva ve výslužbě David Deptula. Trumpovým cílem podle něj bude dosáhnout příměří na Ukrajině, americké sankce proti Rusku ale zřejmě v nejbližší době nezruší, ani nevyloučí budoucí ukrajinské členství v NATO. Prioritou nové administrativy podle Deptuly také musí být navýšení výdajů na obranu. Například americké letectvo je podle generálporučíka nejhůře připravené ve své historii, přestože země čelí dosud největším hrozbám.

V následujících letech bude pro NATO a USA dohromady největší bezpečnostní výzvu představovat Rusko, ačkoliv čistě pro USA je největší bezpečnostní hrozbou Čína, domnívá se generálporučík. Desítky let působil jako stíhací pilot a podílel se na provedení a plánování řady významných bojových operací, přičemž byl hlavním plánovačem operace Pouštní bouře na osvobození Kuvajtu.

Pokračující americká podpora Ukrajiny je podle Deptuly klíčová pro uzavření příměří. Trump, jehož inaugurace se uskuteční v pondělí, podle generálporučíka v této věci zvolí přístup z éry prezidenta Ronalda Reagana založený na docílení „míru skrze sílu“. „Myslím, že podpora Ukrajiny bude pokračovat, ale s určitými podmínkami,“ uvedl generálporučík s tím, že Trump nyní „správně nesděluje podrobnosti“. Deptula však očekává, že půjde o kombinaci ekonomického tlaku na Rusko a snahy přimět ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby začal vážně řešit otázku, jak dosáhnout dohody o příměří. I tak ale Deptula neočekává, že příměří bude trvalé, jelikož Rusko bude zřejmě pokračovat ve svých vojenských ambicích, až se opět vyzbrojí.

Pokud jde o budoucí ukrajinské členství v Severoatlantické alianci, je podle Deptuly celkem logické, proč o něj Kyjev usiluje. Pouhý Putinův podpis totiž nic nezaručuje, na rozdíl od článku pět NATO o kolektivní obraně, připomněl generálporučík. Zároveň však ukrajinské členství v NATO pro Kreml představuje červenou linii, takže zřejmě tato otázka nebude předmětem nejbližších dohod, míní Deptula. Ujišťuje však, že vyloučení budoucího členství Ukrajiny v NATO by z Trumpovy strany znamenalo ústupek Putinovi a bylo by politicky zničující. Zároveň by podle generálporučíka měly silnější podporu Ukrajiny zvážit evropské země.

Největší hrozbu ovšem podle Deptuly pro USA nepředstavuje Rusko, ale Čína. „Vojenské schopnosti Číny se s ohledem na jejich cíl globální převahy neustále zlepšují. Mají plán a realizují ho,“ uvedl generálporučík, přičemž jako příklad zmínil nedávné odhalení dvou stíhacích letounů nové generace.

„Dnes je letectvo Spojených států nejstarší, nejmenší a nejméně připravené za celou svou 77letou historii. Zároveň je čínské letectvo největší a nejlépe připravené ve své historii. To není kritika, to je fakt,“ uvedl.

Na otázku, jak dlouho, by americkému letectvu nyní trvalo dohnat Čínu, Deptula odpověděl, že „deset let, pokud začneme teď“. Trumpova administrativa si podle generálporučíka musí dát za cíl obnovu amerického letectva, včetně navýšení letových hodin a investic do obrany. Zároveň Deptula očekává, že se nová republikánská vláda zaměří více na posílení meritokracie v armádních řadách.

Čína podle Deptuly pečlivě sleduje, jak se USA chovají k Rusku. V této souvislosti generálporučík zkritizoval dřívější omezení, které administrativa prezidenta Joea Bidena uvalila na nasazení amerických zbraní dodaných Ukrajině proti cílům na ruském území. „V podstatě poskytli Rusům útočiště na jejich vlastním území, což porušilo všechny pravidla války. Čínský prezident Si Ťin-pching se na to dívá a říká si fajn, když s tím nehodlají nic dělat, vsadím se, že by udělali to samé, i když by šlo nás,“ uvedl Deptula.

„USA nikdy ve své historii nečelily takovým hrozbám, jakým čelí dnes, a to nejen od konce druhé světové války, ale v celé své historii, což si většina americké veřejnosti neuvědomuje,“ poznamenal Deptula. Dodal, že čínská strategie je dlouhodobá a využívá kybernetické útoky a další metody hybridní války, namísto útoků balistickými raketami.

Deptula se zmínil rovněž i o destabilizující roli Íránu v regionu Blízkého východu. Vlivem izraelských operací v Pásmu Gazy, Libanonu a vývoje v Sýrii je nyní Írán podle generálporučíka výrazně oslaben a Trumpova administrativa na něj bude vyvíjet tlak, který bude kombinovat prvky diplomacie a síly. V této souvislosti Deptula hodnotí americké odstoupení od jaderné dohody s Íránem za první Trumpovy vlády kladně, přestože Írán pak navýšil své zásoby obohaceného uranu.

Podle generálporučíka Írán podobně jako Putin respektuje pouze sílu. „Vládnoucí režim v Íránu je klíčovým zdrojem terorismu v regionu i ve světě, a čím dříve se ho podaří odstranit nebo nahradit, tím lépe pro celý svět,“ řekl.

Podíl
Exit mobile version