Komerční prezentace Aktual.: 9.04.2025 21:22

Washington – Americký prezident Donald Trump dnes překvapivě s okamžitou platností snížil většině zemí celní sazbu na 90 dní na deset procent. Tento krok se nicméně netýká Číny, té cla naopak zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom dnes informoval na své sociální síti Truth Social. Americké akcie na toto oznámení reagovaly prudkým růstem.

„Vzhledem k tomu, že Čína nerespektuje globální trhy (…), zvyšuji cla na Čínu na 125 procent,“ napsal americký prezident. „Zároveň jsem kvůli ochotě více než 75 zemí jednat schválil 90denní pauzu a během ní podstatně snížená reciproční cla ve výši deseti procent, obojí platí okamžitě,“ uvedl Trump.

Podle amerického ministra financí Scotta Bessenta je prezidentovo rozhodnutí dokladem toho, že Spojené státy chtějí vyjednávat v dobré víře. Bessent zároveň odmítl, že by pauza byla reakcí na prudké propady akciových trhů.

Trumpův náhlý obrat přišel necelých 24 hodin poté, co začala platit nová vysoká cla na dovoz od desítek obchodních partnerů. V případě EU byla celní sazba stanovena na 20 procent. Nové obchodní překážky otřásly akciovými trhy, zvýšily pravděpodobnost recese a vyvolaly odvetnou reakci ze strany Číny. Peking dnes oznámil, že od čtvrtka zavede na americké zboží odvetné clo ve výši 84 procent namísto původně plánovaných 34 procent.

Generální ředitelka Světové obchodní organizace (WTO) Ngozi Okonjová-Iwealaová dnes varovala, že obchodní válka mezi USA a Čínou by mohla zredukovat jejich vzájemný obchod až o 80 procent a v dlouhodobém horizontu snížit celosvětový hrubý domácí produkt (HDP) o téměř sedm procent.

Mluvčí Evropské komise v úterý uvedl, že Evropská unie se chce stále vyhnout obchodní válce se Spojenými státy, a to navzdory tomu, že americká administrativa odmítla nabídku nulových cel v průmyslu, kterou Brusel předložil.

Příští německý kancléř Friedrich Merz dnes prohlásil, že nynější Trumpův vstřícný krok je dokladem pozitivního vlivu jednotného postoje Evropy k zahraničnímu obchodu. „Evropané jsou odhodláni se bránit a tento příklad ukazuje, že jednota pomáhá ze všeho nejvíce,“ řekl v rozhovoru s německou televizí RTL. „Stanovme u transatlantického obchodu všechna cla na nulu a problém bude vyřešen,“ dodal.

Český premiér Petr Fiala dnes ještě před oznámením o snížení cel uvedl, že EU chce s USA dosáhnout dohody ohledně cel a nestojí o celní války. Apeloval také na odstraňování bariér na vnitřním trhu EU a na hledání exportních příležitostí na jiných trzích. Zároveň upozornil na to, že se Evropa po zavedení amerických cel nesmí stát náhradním odbytištěm pro levné čínské zboží.

Podle agentury Reuters se dnešní Trumpovo oznámení zřejmě nedotkne již zavedených amerických cel na automobily ani cel na ocel a hliník. Členské státy EU dnes podpořily návrh Evropské komise na zavedení odvetných cel v reakci na americká cla na ocel a hliník, která Trump uvalil v polovině března. Evropská komise dnes uvedla, že EU začne odvetná cla vybírat 15. dubna. Dodala, že EU považuje americká cla za neopodstatněná a škodlivá, protože způsobují ekonomickou újmu oběma stranám i světové ekonomice.

Evropská komise výši odvetných cel ani dotčené produkty ve svém tiskovém prohlášení nezmínila, bruselská média nicméně již dříve informovala, že blok uvalí 25procentní clo na širokou škálu vývozu z USA, včetně sójových bobů, kukuřice, rýže, mandlí, pomerančového džusu, brusinek, tabáku, železa, oceli, hliníku, některých lodí a vozidel, textilu a určitých oděvů a různých typů make-upu. Na seznamu nicméně není americký bourbon a whisky, čímž Brusel vyhověl požadavkům zejména Francie a Itálie.

Podíl
Exit mobile version