Komerční prezentace Aktual.: 19.01.2025 10:30

Washington – Zvolený americký prezident Donald Trump se v pondělí po čtyřleté pauze nastěhuje zpět do Bílého domu. Republikánský vítěz listopadových voleb spolu se svým viceprezidentem J.D. Vancem složí slavnostní přísahu v rotundě Kapitolu, sídle Kongresu. Původně se slavnostní ceremoniál podle tradice měl konat venku před touto budovou Kongresu, akce se ale přesunula dovnitř kvůli silným mrazům. Drtivá většina diváků, kteří měli lístky, se tak nebude moci akce zúčastnit, jelikož počet míst uvnitř je značně omezený.

V pondělí ráno se Trump podle tradice zúčastní bohoslužby v episkopálním kostele sv. Jana v centru Washingtonu, následně je na programu čaj Trumpa a jeho ženy Melanie Trumpové s končícím prezidentem Joem Bidenem a první dámou Jill Bidenovou.

Samotná inaugurace se tentokrát poprvé od slavnostního uvedení do funkce prezidenta Ronalda Reagana v roce 1985 kvůli mrazům uskuteční uvnitř. V této souvislosti americká média připomínají, že se zima během ceremoniálu stala osudnou prezidentovi Williamu Harrisonovi, který na své inauguraci v roce 1841 řečnil skoro dvě hodiny bez kabátu a klobouku, prochladl a o měsíc později zemřel na zápal plic.

Obvykle se inaugurace koná na pódiu na západní straně sídla Kongresu, přičemž na prostranství National Mall táhnoucím se na západ mohou být statisíce diváků sledujících akci na velkých obrazovkách. V pondělí však ve Washingtonu udeří silné mrazy s pocitovou teplotou kolem minus deseti stupňů Celsia. O přesunu inaugurace dovnitř v pátek informoval sám Trump, stoupence, kteří se přesto rozhodnou vydat na National Mall vyzval, aby se teple oblékli s tím, že nechce, aby měli kvůli mrazům zdravotní problémy.

Slib a první projev na úvod svého druhého mandátu tak Trump pronese v poledne místního času (18:00 SEČ) v rotundě Kapitolu. Ta podle stanice CNN pojme zhruba jen 700 lidí, takže na akci budou moci pouze zákonodárci s doprovodem a důležití hosté, včetně pozvaných zahraničních státníků. Při skládání přísahy bude mít Trump zvednutou pravici a levou ruku položí na Bibli, jíž podle zvyku drží žena nadcházejícího prezidenta.

Následující projev bude podle zdrojů z jeho okolí tentokrát pozitivní a jejím tématem bude jednota a nový začátek. To kontrastuje s Trumpovým prvním inauguračním projevem před osmi lety, v němž hovořil o ekonomickém úpadku USA, nárůstu kriminality a šíření drog.Tehdejší inaugurační projev v roce 2017 trval zhruba 17 minut, Biden před čtyřmi lety mluvil přibližně dvacet minut.

Po inauguračním ceremoniálu bude následovat formální rozloučení s prezidentem Bidenem a viceprezidentkou Kamalou Harrisovou.

Trump poté zamíří do prezidentské místnosti hned vedle síně Senátu v Kapitolu, kde proběhne podpisový ceremoniál, při němž nový prezident podepisuje první nominace, memoranda nebo exekutivní příkazy před zraky zákonodárců.

Následovat bude slavnostní oběd prezidenta, viceprezidenta a jejich žen s lídry v Kongresu a zvanými hosty. Tradičně je menu inspirované kuchyní amerických států, ze kterých pochází nový prezident a viceprezident.

Odpolední průvod po Pensylvánské třídě se kvůli mrazu rovněž neuskuteční. Akce se podle Trumpova sdělení přesune dovnitř, a to do washingtonské zastřešené sportovní haly Capital One Arena, která pojme zhruba 20.000 lidí a kde se předtím bude také vysílat přenos z inaugurace. Lístky na inauguraci před Kapitolem přitom mělo zhruba 250.000 lidí.

Následně Trump zamíří do Bílého domu a večer se už jako 47. prezident USA zúčastní tří inauguračních plesů.

Inaugurace se zúčastní bývalí prezidenti Barack Obama, George Bush mladší a Bill Clinton, stejně jako končící prezident Joe Biden, jehož inaugurace se před čtyřmi lety Trump v rozporu s tradicí neúčastnil. Z bývalých prvních dam se však nezúčastní Michelle Obamová, která chyběla také na nedávném státním pohřbu amerického exprezidenta Jimmyho Cartera.

Inaugurace nového prezidenta USA jsou považovány za vnitropolitickou událost a partnerské země na nich obvykle reprezentují velvyslanci. Českou republiku podle ministerstva zahraničí bude zastupovat velvyslanec Miloslav Stašek a vládní poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.

Trumpův tým se však od dosavadních zvyklostí odklonil a pozval také řadu názorově blízkých státníků. Mezi nimi jsou například italská premiérka Giorgia Meloniová či argentinský prezident Javier Milei, kteří účast potvrdili. Pozvání dostali také čínský prezident Si Ťin-pching či maďarský premiér Viktor Orbán, kteří naopak nedorazí. Pozvánku na Trumpovu inauguraci také dostala řada evropských politiků z pravicově populistických a krajně pravicových stran. Je mezi nimi například předseda britské protiimigrační strany a jeden z hlavních strůjců brexitu Nigel Farage, francouzský krajně pravicový politik a neúspěšný kandidát na prezidenta Éric Zemmour, předseda belgické krajně pravicové strany Vlámský zájem Tom Van Grieken či bývalý polský premiér z národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Mateusz Morawiecki.

Na ceremoniálech a akcích spojených s Trumpovou inaugurací vystoupí country zpěváci Carrie Underwoodová, Billy Ray Cyrus a Jason Aldean skupina Village People a další. Ze známých tváří zřejmě dorazí herec Jon Voight, wrestler Hulk Hogan, majitel sítě X Elon Musk, zakladatel společnosti Amazon Jeff Bezos, šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg či šéf sociální sítě TikTok, Shou Zi Chew. Trump naznačil, že po svém pondělním nástupu do funkce s největší pravděpodobností rozhodne o 90denním odkladu zákazu TikToku ve Spojených státech.

Washingtonské úřady odhadovaly, že do hlavního města v dnech kolem inaugurace zavítá na čtvrt milionů lidí. K zajištění bezpečnosti bude plně nasazena washingtonská policie, jíž budou pomáhat oddíly Národní gardy a kolegové z dalších amerických států. Návštěvníci Washingtonu mohou rovněž očekávat uzávěry řady stanic metra v centru města i množství zátarasů a zákazy parkování.

Podíl
Exit mobile version