Komerční prezentace Aktual.: 21.01.2025 13:33

Washington – Americký prezident Donald Trump začal ihned po návratu do Bílého domu testovat limity svého úřadu, když podepsal řadu dekretů, které byly okamžitě napadeny u soudů a podle expertů mohou být za hranicemi jeho pravomocí. Uvádí to některá americká média po smršti nařízení kolem imigrační politiky či zákazu sociální sítě TikTok. Trumpův inaugurační projev hodnotí někteří komentátoři jako temný, jiní jako optimistický, kritika v tisku zaznívá na pondělní milosti oznámené Trumpem i jeho předchůdcem Joem Bidenem.

„Do několika hodin od převzetí úřadu Trump hodil rukavici soudům, Kongresu a své roztříštěné opozici, zda si troufnou stát v cestě tomu, co by mohlo být jeho nejtrvalejším dědictvím: radikální rozšíření prezidentské moci,“ napsal zpravodajský server Axios.

Trump podepsal sadu nařízení s cílem „ukončit právo na azyl“ ve Spojených státech a také ústavou garantované automatické přidělování občanství lidem narozeným na americké půdě. Podle deníku The New York Times (NYT) budou některá jeho imigrační opatření čelit složitým soudním sporům, mimo jiné list upozorňuje na jeho plán zapojit armádu do vymáhání imigrační politiky. To je podle deníku pravděpodobně v rozporu se zákonem z 19. století, který „obecně omezuje využívání řadových federálních jednotek pro vnitrostátní policejní účely“.

Deník The Washington Post (WP) napsal, že Trumpovy podpisy spustily vlnu žalob a námitek od politických oponentů, akademiků či aktivistů, podle nichž překročil limity svých pravomocí. Axios v této souvislosti zmiňuje i rozhodnutí nevymáhat zákaz TikToku, „přestože daný zákon prošel s podporou 80 procent Kongresu a jednomyslně jej podpořil nejvyšší soud“. „Místo toho (Trump) podepsal dekret, aniž by se odkázal na jakýkoli právní základ, kterým si přiznal ‚právo‘ najít kupce nebo nakonec aplikaci s čínským vlastníkem zakázat za 75 dní,“ napsal web.

Své druhé funkční období Trump zahájil projevem, v němž popisoval USA jako upadající zemi a ohlásil Američanům otevření „zlatého věku“. Podle agentury AP silně připomínal jeho první inaugurační projev z roku 2017, kdy sociální problémy v zemi shrnul jako „americký masakr“ a slíbil, že tento vývoj okamžitě ukončí.

Přirovnání k roku 2017 se objevuje také v deníku NYT, podle kterého tentokrát Trump předložil ještě temnější obrázek dění v USA. „Bylo to zavádějící a neúplné hodnocení země, která má rostoucí ekonomiku, klesající inflaci, zpomalující nelegální imigraci, akciový trh dosahující nových rekordů, nejnižší míru násilné trestné činnosti za několik let a armádu, která se příliš nezapojuje do konfliktů ve světě,“ uvádí list.

Komentátoři deníku The Wall Street Journal (WSJ) naopak ve společném textu Trumpa chválí za „poselství aspirace a optimismu“. Nastupující prezident se podle nich snažil sdělit, že USA byly vždy skvělou zemí a budou ještě lepší, navzdory novým výzvám. „Ale má pravdu v tom, že vláda příliš často není schopná pro Američany plnit stěžejní povinnost, kterou je zajišťovat veřejnou bezpečnost a základní služby, přestože stále narůstá,“ pokračuje komentář.

Redakční rada WSJ zároveň kritizuje exprezidenta Bidena za jeho poslední kroky v úřadu, kterými bylo udělení preventivních milostí současným i bývalým činitelům nebo členům své rodiny. Tento bezprecedentní krok Biden vysvětlil obavou, že by se jim Trump chtěl mstít, jakkoli nespáchali žádný zločin. Podle komentátorů WSJ to otupí kritiku na adresu nového prezidenta a jeho rozhodnutí omilostnit stovky lidí, kteří se účastnili nepokojů v sídle Kongresu po jeho volební porážce před čtyřmi lety.

Komentátoři NYT ve svém společném textu označili milosti pro výtržníky, z nichž mnozí ničili veřejný majetek nebo napadali policisty, za „zahajovací projev pohrdání“. „Amnestie vysílá do USA i do světa vzkaz, že porušování zákona ve jménu pana Trumpa a jeho hnutí bude odměňováno, obzvláště, když vezmeme v potaz i jeho dřívější milosti pro jeho poradce,“ píše se v komentáři.

Podíl
Exit mobile version