Komerční prezentace Aktual.: 5.09.2024 12:48

Praha – Maloobchodní tržby v červenci meziročně stouply osmý měsíc za sebou, přičemž růst zrychlil na 4,5 procenta z červnových revidovaných 3,7 procenta. Tržby bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel měli obchodníci vyšší také v meziměsíčním srovnání, a to o 0,7 procenta. Dnes o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). I když meziroční růst maloobchodních tržeb v červenci zrychlil, oživování spotřeby domácností je stále spíše pozvolné. Stojí za tím zejména obavy Čechů z dalšího vývoje ekonomiky a vlastní finanční situace, řekli ČTK oslovení analytici.

Oproti loňsku byly tržby v červenci za nepotravinářské zboží vyšší o 5,9 procenta, za potraviny o čtyři procenta a za pohonné hmoty o 0,6 procenta.

Meziročně tržby nejvíce – o 17,2 procenta – stouply internetovým a zásilkovým obchodům. Následovaly nespecializované prodejny s převahou nepotravinářského zboží, kde se tržby zvýšily o 14,3 procenta. O 9,9 procenta více pak utržily specializované obchody s kosmetickými a toaletními výrobky a o 9,6 procenta více prodejny s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím. Naopak nižší tržby měly prodejny s oděvy a obuví, a to o 1,9 procenta, nebo s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci, kde tržby meziročně klesly o 0,5 procenta.

V meziměsíčním srovnání pak obchodníci za potraviny utržili o 1,3 procenta více, za potravinářské zboží o 0,4 procenta více a naopak za pohonné hmoty o 0,1 procenta méně, vyplývá z údajů ČSÚ.

„Čeští spotřebitelé se do obchodů zatím vracejí spíše opatrně. V průběhu letošního roku, tedy od ledna do července, zatím reálné tržby obchodů narostly o 1,5 procenta, což skutečně nelze označit za nákupní horečku,“ uvedl dnes hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil. Z obchodů si podle něj Češi aktuálně odnášejí přibližně stejně zboží jako v březnu roku 2019 před pandemií covidu-19.

Meziroční růst maloobchodních tržeb v červenci mírně překonal odhad finančního trhu, který počítal s navýšením o 4,1 procenta, uvedl hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE Radomír Jáč. Zároveň poukázal na revizi ČSÚ, podle které maloobchodní tržby v červnu meziročně vzrostly o 3,7 procenta oproti původně oznámeným 4,4 procenta. „Celkově tak výkon maloobchodu za letošní druhé čtvrtletí spíše zaostal za očekáváním,“ uvedl.

Hlavní ekonom společnosti Patria Finance Jan Bureš předpokládá, že v dalších měsících bude meziroční tempo růstu maloobchodních tržeb naopak zpomalovat, a to vlivem vyšší srovnávací základny. Současnou dynamiku si pak maloobchodní tržby neudrží ani v meziměsíčním srovnání, míní analytik poskytovatele platebních služeb Akcenta Miroslav Novák.

„Spotřebitelská důvěra se přes léto snižovala. Dynamika reálných mezd ve 2. čtvrtletí zpomalila a v první polovině letošního roku pomaleji rostly mzdy nízkopříjmovým domácnostem oproti vysokopříjmovým,“ řekl Novák. V červenci maloobchodní tržby podle ČSÚ meziměsíčně stouply o 0,7 procenta.

Ze srovnání srpnových údajů v roce 2021 a letos vyplývá, že průměrné ceny se za poslední tři roky zvýšily u 12 ze sledovaných položek o víc než 20 procent, jen u jablek byl nárůst jedenáctiprocentní. Cukr krystal zdražil v daném období o 65 procent, chleba o 47 procent a bílé pečivo o 41 procent. Nejvýraznější nárůst je u brambor o 88 procent, u hladké mouky se cena zvýšila o 43 procent, u vajec o 36 procent a u vepřové pečeně o 31 procent. Zhruba o čtvrtinu zdražilo za poslední tři roky pro spotřebitele mléko a máslo, shodně o 22 procent stoupla cena bílého jogurtu, sýru eidam a lahvového piva.

Podíl
Exit mobile version