Aktualizace: 19.02.2024 17:12

Praha – U příležitosti druhého výročí bojů na Ukrajině se v pražských kinech 22. až 29. února uskuteční přehlídka současné ukrajinské filmové tvorby Kinowar. Nabídne předpremiérovou projekci čtyř filmů – Láska nade vše, Jaro v Buči, Den na Ukrajině a 20 dní v Mariupolu. Součástí benefiční přehlídky bude doprovodný program obsahující mimo jiné setkání s dokumentaristy, historiky a novináři. ČTK o tom za pořadatele informoval Pavel Sandul.

„Cílem přehlídky je osvěžit pocit naléhavosti pomoci Ukrajině a připomenout nebezpečí válečného konfliktu na kraji Evropy. Výtěžek ze sbírky poputuje na pomoc bojující Ukrajině,“ řekl ČTK Sandul.

Při přehlídce Kinowar 22. února kino Atlas promítne koprodukční pásmo krátkých filmů Láska nade vše. Autoři v něm zaznamenávají válečnou realitu z pohledu osobního života a milostných vztahů. Jako předfilm bude snímek „Lvov. Koncert, který se nestal“, který představuje Lvovskou národní filharmonii, jejíž prostory dnes slouží jako logistické centrum pro distribuci lékařské a humanitární pomoci.

Bio Oko 24. února nabídne dokument Jaro v Buči ukazující osobní příběhy z války v Ukrajině, natočené v prvních týdnech po osvobození Bučského regionu. Sleduje několik protagonistů, kteří se vypořádávají s fyzickými a psychickými následky invaze.

Další dokument s názvem Den na Ukrajině uvede 27. února Edison Filmhub. Ukazuje tisíce obyvatel Kyjeva přestěhovaných do metra i dříve klidná předměstí proměněná v bojové zóny. Předfilmem bude snímek Skateboarding v první linii.

Kino 35 představí 29. února oceňovaný dokumentární film 20 dní v Mariupolu, v němž se tým ukrajinských novinářů uvězněných v obleženém městě Mariupol po začátku ruské invaze snaží pokračovat ve své práci. Film nabízí drásavý popis civilistů v pasti obležení, stejně jako vhled do toho, jaké to je podávat svědectví ze zóny konfliktu.

Před invazí, kterou Rusko zahájilo 24. února 2022, obsadilo Rusko podle amerického Institutu pro studium války (ISW) 42.000 kilometrů čtverečních ukrajinského území. Toto číslo zahrnovalo anexi Krymu a části Doněcké a Luhanské oblasti. Po zahájení invaze Rusko dočasně obsadilo dalších 119.000 kilometrů čtverečních, celkem tedy 161.000 kilometrů čtverečních. To bylo 27 procent ukrajinského území. V roce 2022 ukrajinské síly získaly zpět území o rozloze asi 74.500 kilometrů čtverečních, takže pod kontrolou Ruska zůstalo přes 14 procent území Ukrajiny.

Dva roky války na Ukrajině si vyžádaly desetitisíce až statisíce mrtvých a miliony uprchlíků. Ani jedna ze stran konfliktu neuvádí počet padlých vojáků. Podle posledních údajů evropského statistického úřadu Eurostat v EU žije 4,31 milionu ukrajinských válečných uprchlíků, kteří mají dočasnou ochranu. Nejvíce utečenců přijaly Německo, Polsko a ČR, která poskytuje dočasnou ochranu více než 370.000 lidí. Materiální či vojenskou pomoc, která se neustále zvyšuje, poskytly Ukrajině skoro všechny země Evropské unie a Spojené státy, ale i Austrálie nebo Kanada.

Podíl
Exit mobile version