Aktual.: 28.12.2024 09:05
Praha – Do registrovaného partnerství vstoupilo za 24 let jeho existence v Česku asi 5200 párů žen či mužů. Nejčastěji gayové a lesby uzavírali svazek v Praze. Dosud se rozpadlo 1340 partnerství. Vyplývá to z údajů od zavedení registrovaného partnerství od července 2006 do konce letošního prvního pololetí, které ČTK poskytlo ministerstvo vnitra. Oficiální statistika se zatím nevede. Od ledna příštího roku budou stejnopohlavní dvojice moci vstupovat do partnerství, které přestane mít přívlastek „registrované“. Získají většinu práv manželů. Omezení se dál týkají adopce dětí.
Hned po zavedení ve druhém pololetí 2006 svazek uzavřelo 235 párů, oficiální soužití za tu dobu ukončilo 26 dvojic. Nad tři stovky se počet nových partnerství dostal v roce 2016, bylo jich tehdy 354. Zatím nejvíc párů se rozhodlo pro oficiální soužití předloni. Bylo jich 405. Nejnižší byl počet uzavřených partnerství v roce 2011, a to 188. Celkem se za 24 let od zavedení v červenci 2006 do konce letošního prvního pololetí uzavřelo 5167 svazků.
Každoročně se rozpadají desítky partnerství. Nad stovku se počet ukončených soužití dostal loni a předloni, kdy byl dosud nejvyšší. Tehdy se rozešlo 124 párů. Za 24 let skončilo 1340 partnerství.
Letos v prvním pololetí do registrovaného partnerství vstoupilo 133 dvojic. Za prvních šest měsíců se rozpadlo 59 svazků.
Nejvíc se gayové a lesby „berou“ v Praze. Následuje Středočeský a Jihomoravský kraj. Nejméně vstupují do partnerství naopak na Vysočině a ve Zlínském kraji. Po zavedení ve druhém pololetí 2006 si Prahu k uzavření partnerství vybralo 81 dvojic. Středočeský kraj si zvolilo 26 dvojic, Moravskoslezský 25 a Jihomoravský a Ústecký po 23 párech. Letos za prvních šest měsíců se v Praze rozhodlo vstoupit do partnerství 48 párů, ve Středočeském kraji 16. V rekordním roce 2022 v hlavním městě vzniklo 114 svazků, ve Středočeském kraji 37, v Jihomoravském 38 a v Ústeckém 35. Ve Zlínském bylo předloni šest partnerských registrací a na Vysočině pět.
Statistika registrovaných partnerství se v Česku nezpracovává. Ministerstvo vnitra počty zjišťuje podle svého mluvčího Ondřeje Krátošky při „vlastním šetření“, musí se dotazovat na matrikách. „Údaje prozatím nejsou vedeny centrálně… Ke změně by mělo dojít v souvislosti s plánovaným vytvořením matričního informačního systému od 1. ledna 2027,“ uvedl mluvčí.
Od ledna pravidla partnerství změní novela občanského zákoníku. Původně měla partnery zrovnoprávnit s manželi, počítala s manželstvím pro všechny. Sněmovna předlohu nakonec upravila a přidala do ní omezení. Stejnopohlavní dvojice může vstoupit do partnerství, ne do manželství. Přívlastek „registrované“ se ale škrtne. Partneři by měli mít nárok případně na vdovský či vdovecký důchod, měli by společné jmění i další práva manželů, ale bez možnosti adopcí. Možné by mělo být jen přiosvojení partnerova potomka.
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková ČTK už dřív sdělila, že posílení práv partnerů považuje za potřebné. Za nejlepší krok k úplnému zrovnoprávnění gayů a leseb v Česku ale označila manželství pro všechny. Podle iniciativy Jsme fér změny od ledna sice zlepší situaci partnerských dvojic a duhových rodin s dětmi, rovnoprávnost a plné uznání ve společnosti jim však nezajistí. Iniciativa chce manželství pro všechny dál prosazovat.