
Komerční prezentace Aktual.: 3.04.2025 23:53
Brusel – Ukrajina přijala americký návrh na příměří bez jakýchkoli podmínek, uvedl v sídle NATO v Bruselu ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha. Návrh je stále na stole, ale ruský prezident Vladimir Putin hovoří o ruských požadavcích a ústupcích. Podle Sybihy je tedy načase zvýšit tlak na Moskvu.
„Rusko zůstává i nadále existenční hrozbou. Na Ukrajinu míří stovky šáhedů každou noc. To není možné ignorovat, očekáváme důraznou odpověď,“ uvedl šéf ukrajinské diplomacie během společného prohlášení s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem. „Zastavíme Rusko na Ukrajině? Naše odpověď zní ano, ale jen když se tlak na Rusko zvýší a Ukrajina bude posílena,“ dodal. Poděkoval rovněž všem spojencům za dosavadní pomoc zemi, která se již více než tři roky brání ruské agresi.
Se svými partnery ze Severoatlantické aliance chce Sybiha během pracovní večeře diskutovat zejména o tom, jak dosáhnout trvalého a spravedlivého míru. Dalším důležitým tématem budou bezpečnostní záruky pro Ukrajinu, protože bez nich podle ukrajinského ministra Moskva zaútočí znovu.
I podle generálního tajemníka NATO musí být vyjednaný mír na Ukrajině trvalý. Ocenil v této souvislosti americké úsilí na dosažení příměří. „Jde v první řadě o Ukrajinu, ale sleduje to celý svět,“ dodal.
Podle nejmenovaného představitele NATO je situace na ukrajinském bojišti i nadále velmi složitá. Severoatlantická aliance v této souvislosti nepředpokládá, že by z ukrajinské strany mohl nastat v následujících týdnech nějaký průlom na frontové linii. Je naopak možné, že Rusko bude chtít využít současné situace, kdy v posledních týdnech proběhla jednání s USA o příměří, a bude se snažit na Kyjev ještě více tlačit. „Na bojišti nevidíme žádný náznak toho, že by se cíle Ruska nějak změnily nebo že by se Rusko připravovalo na příměří,“ uvedl představitel NATO.
Aliance podle tohoto zdroje musí zejména zajistit, aby bylo dosažené příměří trvalé, tedy aby Rusko na Ukrajinu nemohlo znovu zaútočit. „Vyjednává Putin v dobré víře? Nejsem si jistý. A myslím, že Američané mají stejné pochybnosti jako já,“ uvedl nejmenovaný představitel NATO.
Podle některých ukrajinských zdrojů v poslední době ubylo raketových útoků na ukrajinské cíle, představitelé NATO se ale nedomnívají, že by to znamenalo změnu postupu. „Spíše jde o ruskou strategii, jak demoralizovat společnost. Masivní útoky v noci jsou děsivé, pak jich najednou ubyde a vy si vydechnete, ale následně zase přijdou,“ popsal představitel aliance. Rusko podle něj stále produkuje velké množství balistických raket, munice, ale i dronů, které rovněž dováží z Íránu. Další velkou vojenskou podporu má Moskva ze Severní Koreje nebo Číny.