Komerční prezentace Aktual.: 7.09.2024 23:04

Praha – Ukrajinští fotbalisté neudrželi proti Albánii vedení a v úvodním utkání čtvrtého ročníku Ligy národů, hraném na pražské Letné, podlehli 1:2. V úterý se na stejném místě utkají s českou reprezentací, která dnes utrpěla v Gruzii debakl 1:4. Anglie v premiéře pod vedením prozatímního trenéra Leeho Carsleyho vstoupila do soutěže výhrou 2:0 v Irsku. Německo rozstřílelo Maďarsko 5:0, Nizozemsko doma zdolalo Bosnu a Hercegovinu 5:2.

Ukrajinci kvůli ruské invazi nemohou nastupovat k mezistátním utkáním ve své zemi a pro úvodní duel skupiny B1, v níž je i česká reprezentace, našli azyl na stadionu Sparty. Na Letné už vloni v říjnu odehráli zápas evropské kvalifikace, v němž porazili Severní Makedonii 2:0.

Proti Albánii, v jejíž základní sestavě nechyběl sparťanský záložník Laci, se svěřenci trenéra Rebrova ujali vedení krátce po změně stran zásluhou Konopljy. Albánci však duel dvou účastníků letního mistrovství Evropy v rozmezí 54. až 66. minuty po trefách Ismajliho a Asaniho obrátili.

V repríze červnového souboje z Eura mezi Německem a Maďarskem dlouho nic nenasvědčovalo jasnému výsledku. Domácí skórovali v prvním poločase díky Füllkrugovi, na další trefu si diváci v Düsseldorfu museli počkat. Až po téměř hodině hry se prosadil Musiala. Na něj navázali Wirtz, premiérovým gólem v národním týmu střídající Pavlovic a z penalty Havertz. Maďarům se tak nepovedla odveta za porážku 0:2 z Eura.

Zápas Nizozemců s Bosňany směřoval za stavu 1:1 do přestávky, když v nastavení první půle vrátil domácím vedení Reijnders. Po něm zvýšil ve druhém poločase Gakpo. Hosty ještě vrátil do hry Džeko, jenže v závěru střídající Weghorst a Simons přinesli „Oranje“ uklidnění.

Úřadující vicemistři Evropy Angličané rozhodli mezi 11. až 26. minutou. Nejprve se trefil Rice, po jehož asistenci stanovil konečný výsledek Grealish.

Anglie poprvé startuje ve druhé výkonnostní úrovni Ligy národů poté, co opustila elitní společnost. V červenci podlehla ve finále mistrovství Evropy Španělsku a podruhé za sebou získala na Euru stříbro. Kouč Gareth Southgate následně po osmi letech u reprezentace rezignoval a v srpnu ho nahradil dosavadní trenér jednadvacítky Carsley. Pro rodáka z Birminghamu byl dnešní zápas o to výjimečnější, že za Irsko odehrál 40 zápasů.

Anglie od roku 1988 nepodlehla Irsku posedmé za sebou, pět zápasů skončilo nerozhodně. Dalšími soupeři obou mužstev jsou Řecko a Finsko, Seveřané dnes večer v Aténách prohráli 0:3. Dvěma góly se o to postaral Ioannidis. Debut za Řeky si připsal slávistický záložník Zafeiris, jenž nastoupil od 65. minuty. Naopak Finům se před výkopem zranil záložník Sparty Kairinen, jenž nebude k dispozici ani na úterní duel s Anglií.

V lize C Faerské ostrovy remizovaly se Severní Makedonií 1:1 a Arménie přehrála Lotyše 4:1.

Výsledky 1. kola fotbalové Ligy národů

Skupina A3:

Düsseldorf: Německo – Maďarsko 5:0 (1:0)

Branky: 7. Füllkrug, 58. Musiala, 66. Wirtz, 77. Pavlovic, 81. Havertz z pen.

Eindhoven: Nizozemsko – Bosna a Hercegovina 5:2 (2:1)

Branky: 13. Zirkzee, 45.+2 Reijnders, 56. Gakpo, 88. Weghorst, 90.+2 Simons – 27. Demirovič, 73. Džeko.

Praha: Ukrajina – Albánie 1:2 (0:0)

Branky: 49. Konoplja – 54. Ismajli, 66. Asani.

Atény: Řecko – Finsko 3:0 (2:0)

Branky: 23. a 76. Ioannidis, 37. vlastní Källman.

Tabulka:

1. Řecko 1 1 0 0 3:0 3
2. Anglie 1 1 0 0 2:0 3
3. Irsko 1 0 0 1 0:2 0
4. Finsko 1 0 0 1 0:3 0

Skupina C4:

Tórshavn: Faerské ostrovy – Severní Makedonie 1:1 (1:0)

Branky: 9. Davidsen z pen. – 49. Bardhi z pen.

Jerevan: Arménie – Lotyšsko 4:1 (2:1)

Branky: 7. Bičachčjan, 35. vlastní Dubra, 48. Zelarayán, 86. Spercjan – 9. vlastní Harutjunjan.