Komerční prezentace Aktualizace: 5.04.2024 11:07

Kyjev/Moskva – Ukrajině se při použití dronů v noci na dnešek podařilo zničit nejméně šest letounů na letecké základně Morozovsk na jihozápadě Ruska, sdělila anonymně ukrajinská tajná služba SBU několika médiím včetně agentury Reuters. Dalších osm letounů na základně útok provedený SBU a ukrajinskou armádou poškodil, uvedla také rozvědka. Podobná tvrzení nelze bezprostředně nezávisle ověřit. Rusko dnes čelilo mohutnému dronovému náletu. Letiště v Morozovsku slouží podle médií jako základna pro bombardéry Su-24 a Su-34, které Rusko používá k útokům na Ukrajinu.

Ukrajinská média už dříve s odvoláním na informace na sociálních sítích napsala, že ukrajinské drony v noci zaútočily na letiště v Morozovsku, stejně jako na ruské letecké základny v Engelsu a Jejsku, které leží v jiných ruských regionech. Dronové útoky v oblastech poblíž letišť přiznali ruští regionální úředníci, přímo k leteckým základnám se ale nevyjádřili. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila 53 ukrajinských bezpilotních letounů, aniž by se vyjádřilo k případným škodám, které cizí letouny napáchaly.

U Morozovsku bylo slyšet nejméně 60 výbuchů a v některých oblastech docházelo k výpadkům proudu, napsal dříve server Ukrajinska pravda, který se odvolal na svědky z místa. Gubernátor Rostovské oblasti Vasilij Golubjev na sociální síti Telegram připustil, že Morozovský okres se stal terčem rozsáhlého dronového útoku, o letišti se ale nezmínil.

Podle ukrajinské agentury Unian dronové útoky mířily i na leteckou základnu u města Engels v Saratovské oblasti stovky kilometrů od ukrajinských hranic. Obyvatelé Engelsu podle ruského servisu BBC hlásili několik explozí. Gubernátor Saratovské oblasti Roman Busargin oznámil, že nad městem byl sestřelen dron. U města se nachází letecká základna Engels 2, na níž mají ruské vzdušné síly umístěné strategické bombardéry Tu-22 a Tu-95. Z nich Rusko odpaluje obvykle z oblasti Kaspického moře řízené střely proti cílům na Ukrajině.

Nejméně deset explozí hlásili také obyvatelé žijící u Jejsku u pobřeží Azovského moře na jihozápadě Ruska, kde se nachází další ruská armádní základna, napsala Unian s odvoláním na telegramový kanál SHOT. Přímo u letiště byly podle těchto informací slyšet zvuky automatických zbraní. I z letiště v Jejsku startují ruské bombardéry útočící na jih a východ Ukrajiny.

Už v minulosti drony útočily na všechna tři zmiňovaná letiště nebo jejich okolí. Nejpřekvapivější z těchto útoků byly ty u Engelsu vzhledem k tomu, že se nachází asi 500 kilometrů od ukrajinských hranic. Od té doby ale už Ukrajina podle médií dokázala podniknout útoky i na vzdálenější cíle, tento týden například na ropnou rafinérii v ruském Tatarstánu.

Terčem dronových náletů se v noci na dnešek stala i Ukrajina. Její armáda uvedla, že se podařilo sestřelit všech 13 dronů Šáhed, které ruské síly na Ukrajinu vyslaly. Rusko v noci kromě toho podle stejného oznámení na Ukrajinu zaútočilo dvěma protiletadlovými řízenými střelami S-300 a S-400 a třemi balistickými raketami Iskander. Zda tyto rakety nebo úlomky sestřelených dronů způsobily škody, armáda neuvedla.

Ruská okupační správa hlásí invazní vojska na kraji Časiv Jaru, Kyjev to popírá

Ruská okupační správa podle agentury RIA Novosti tvrdí, že invazní jednotky vstoupily na okraj ukrajinského města Časiv Jar v Doněcké oblasti. Ukrajinská armáda to popřela. Její mluvčí Andrij Zadubinnyj řekl agentuře Reuters, že situace na místě je napjatá, bojuje se tam, ale Rusové na okraji města nejsou. Časiv Jar se nachází zhruba deset kilometrů západně od Bachmutu a stal se opěrným bodem ukrajinských jednotek poté, co se Rusové po těžkých a dlouhých bojích Bachmutu loni v květnu zmocnili.

„Od našich pozic k samotnému městu Časiv Jar zbývá asi přibližně půl kilometru… Řekněme, že už jsme na předměstí,“ řekl RIA Novosti Jan Gagin, poradce Moskvou dosazeného šéfa okupované části ukrajinské Doněcké oblasti. Ukrajinské jednotky samotné město podle okupačního činitele silně opevnily.

„Nevěřte ruským zprávám,“ řekl Reuters Zadubinnyj. „Situace je tam velmi obtížná, boje pokračují, ale oni (ruští vojáci) tam nejsou,“ podotkl mluvčí ukrajinské armády. Později stejné agentuře řekl, že chtěl situaci popsat spíše jako „napjatou“, nikoliv jako velmi obtížnou.

Starosta města Serhij Čaus o den dříve v ukrajinské televizi Espreso situaci v Časiv Jaru charakterizoval jako nejsložitější od doby, kdy Rusko před více než dvěma roky zahájilo rozsáhlou invazi do země. Agentuře AFP dnes řekl, že město je pod neustálou palbou ruských sil. „Pokud dříve byly chvíle, kdy bylo ve městě ticho, tak teď už tam žádné ticho není,“ popsal Čaus. Před válkou žilo v Časiv Jaru přibližně 12.000 obyvatel, dnes jich tam podle starosty zůstává necelých 800. Ty, kteří s odchodem souhlasili, se úřady snaží s pomocí dobrovolníků evakuovat, řekl Čaus, podle něhož je řada budov ve městě zničena.

Ukrajinská agentura Unian dopoledne napsala, že Rusové útočí na Časiv Jar a pozastavili útoky u Kupjansku, který se nachází u frontové linie několik desítek kilometrů severněji v Charkovské oblasti. Odkazuje se přitom na pravidelnou ranní operační svodku ukrajinského generálního štábu, jenž informoval o 65 bojových střetech za uplynulý den a oznámil, že invazní jednotky v té době u Kupjansku neútočily.

„V bachmutském směru naši vojáci odrazili 30 útoků v okolí obcí Bilohorivka, Verchnokamjanka v Luhanské oblasti; (dále u obcí) Spirne, Časiv Jar, Ivanivske, Stupočky, Kliščijivka, Andrijivka v Doněcké oblasti, kde se nepřítel za podpory letectva snažil zlepšit taktické postavení,“ uvedlo velení ukrajinských ozbrojených sil.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.

O útocích ruské armády na okolí Časiv Jaru informoval ve čtvrtek také americký Institut pro studium války (ISW), který uvedl, že ruská armáda podnikla mechanizovaný útok u východního okraje Časiv Jaru. ISW ve své zprávě cituje nejmenovaného ukrajinského vojáka, podle kterého se obráncům podařilo zničit zhruba 40 procent obrněných vozů zapojených do úderu. Podle ústavu ruská armáda zvyšuje tempo a velikost svých mechanizovaných útoků na východě Ukrajiny.

O složité situaci na frontové linii před několika dny na svém webu psala stanice CNN, která mimo jiné informovala o náznacích zhoršujícího se ukrajinského postavení také u Časiv Jaru. Odkazovala se přitom na informace ukrajinských i ruských vojenských blogerů, podle kterých ruské invazní síly dosáhly směrem k tomuto městu významného pokroku.

Rychlé dobytí Časiv Jaru by znamenalo pro Kyjev chmurnou porážku a naznačilo by rostoucí ruskou dynamiku na bojišti, píše Reuters. Případné obsazení města by ruským jednotkám mohlo umožnit zesílit své útoky na asi 25 kilometrů vzdálený Kramatorsk, poznamenala AFP. Kramatorsk a nedaleký Slovjansk jsou jedny z posledních velkých měst na Donbase pod kontrolou Kyjeva.

Rusko v únoru po těžkých bojích a zřejmě i ztrátách dobylo město Avdijivku a následně podle dostupných informací také několik vesnic západně od ní. Ukrajina se podle Reuters snaží opevnit a zároveň se potýká s nedostatkem dělostřeleckých nábojů.

Rusko tvrdí, že dobylo další vesnici u Avdijivky na východě Ukrajiny

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že ruské jednotky dobyly vesnici Voďane u dříve ovládnuté Avdijivky na východě Ukrajiny. Podobná prohlášení nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit. Voďane mělo před válkou zhruba 300 obyvatel.

O několik hodin dříve také Moskva prohlásila, že její vojáci vstoupili na okraj města Časiv Jar, který leží taktéž v Doněcké oblasti, ale několik desítek kilometrů na sever od Avdijivky. Kyjev zprávy o ruském postupu u města Časiv Jar popřel, přestože připustil, že situace ve městě je velmi složitá.

Avdijivku se ruským silám podařilo po mnoha měsících bojů ovládnout v únoru. Šlo o nejvýznamnější územní zisk ruských sil na frontě od loňského května, kdy se invazní vojska zmocnila města Bachmut. Obě města jsou prakticky zcela zničená boji.

Od ovládnutí Avdijivky ruská strana informovala o dobytí několika vesnic v jejím okolí. Část ruských zisků potvrdila i ukrajinská armáda, když informovala o svém stažení z některých míst.

Podíl
Exit mobile version