Aktualizace: 19.06.2024 01:23
Brno – Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti doživotně odsouzeného Pavla Nárožného. Souhrnný trest dostal za vraždu otce a jeho partnerky v Přerově a pozdější přípravu vraždy tety, vinu popíral. Stěžuje si na porušení řady svých práv, například práva na ochranu před nelidským a ponižujícím zacházením nebo trestem, práva na osobní svobodu nebo práva na zákonného soudce.
Nárožný byl sice nejprve pravomocně odsouzen za přípravu vraždy tety, a teprve poté za vraždu otce a jeho partnerky, ve skutečnosti se ale oba činy odehrály v opačném pořadí. Manželé zmizeli v listopadu 2009. Těla se nikdy nenašla. Podle znalce, který analyzoval stopy útoku v rodinném domě obětí na periferii Přerova, ovšem nemohli manželé útok přežít. Jako motiv vraždy obžaloba uvedla majetek.
V kauze byla původně obžalovaná i matka Nárožného, během procesu však zemřela. Olomoucký krajský soud kauzu otevřel v červnu 2011, postupně padlo několik zprošťujících rozsudků, které pokaždé zrušil vrchní soud. Nakonec rozhodoval jiný senát v Ostravě. Proti obžalovanému svědčily například pachové stopy v autě zavražděných či svědectví souseda, který uvedl, že Nárožného viděl v osudnou noc za volantem. Doklady a platební karty zavražděných po čase nalezli exekutoři v klavíru Nárožného matky.
Po prvním zproštění olomouckým krajským soudem byl Nárožný propuštěn na svobodu, na začátku roku 2016 jej však znovu zadržela policie a obvinila z přípravy vraždy tety, která spravovala majetek po jeho zavražděném otci. Vyslechl si za to třináctiletý trest.
Doživotí, tedy nejpřísnější trest, který české právo umožňuje, uložil Nárožnému Vrchní soud v Olomouci. Vyhověl tak žalobci, který argumentoval mimořádnou společenskou nebezpečností. Ostravský krajský soud před tím vyměřil Nárožnému souhrnných 25 let vězení. Muž vinu po celou dobu popíral a žádal zproštění, opětovně se domáhá obnovy řízení.