Aktual.: 22.07.2025 11:57
Brno – Ústavní soud (ÚS) ve středu vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti ženy, kterou podle její výpovědi v letech 2008 a 2009 zneužil kněz a tehdejší vedoucí diplomové práce na teologické fakultě. Policie se případem začala zabývat po deseti letech, oznámení odložila, protože v mužově počínání vůči dospělé studentce nespatřovala trestný čin.
Žena nenašla zastání ani u státního zastupitelství, ani u ústavních soudců. Až po zásahu Evropského soudu pro lidská práva zrušil ÚS své původní odmítavé usnesení a stížností se zabýval znovu, ve středu oznámí výsledek. Muž momentálně působí jako řeholní kněz v janovské provincii Řádu bosých karmelitánů. Řád mu pozastavil výkon veřejné služby do skončení soudního i paralelního kanonického řízení.
Už v době dospívání se žena setkala s jiným knězem, který ji osahával. Později při studiu na vysoké škole poznala vyučujícího, rovněž kněze, který díky své erudici získal její důvěru a vedl jí diplomovou práci. Považovala jej za svého duchovního otce. Poté, co se mu svěřila s trýznivými vzpomínkami, nabídl jí „pomoc“, která ale údajně spočívala v obnažování a dotycích, požadoval prý také pohlavní styk.
Kněz musel z rozhodnutí svého řádu odejít do zahraničí. Policie po letech dospěla k závěru, že se nedopustil ani znásilnění, ani pohlavního zneužití. Sexuální nátlak tehdy ještě nebyl součástí trestního práva a znásilnění nebylo vymezeno stejně široce jako nyní.
Státní zastupitelství ženinu stížnost proti zastavení trestního stíhání zamítlo jako nedůvodnou. Dospělá žena prý nebyla vůči knězi ve stavu bezbrannosti, postavení vedoucího diplomové práce a duchovního vůdce není podle žalobců srovnatelné například se vztahem vychovatele či učitele vůči chovancům a žákům. Ne každé neetické či společensky nepřijatelné porušení mravních pravidel je trestným činem, konstatoval tehdy také ÚS.
Po prvním neúspěchu u ÚS podala žena stížnost ke štrasburskému soudu, který rozhodl, že Česká republika porušila své závazky. Přiznal ženě 25.000 eur jako náhradu nemajetkové újmy a 1000 eur jako náhradu nákladů řízení, dohromady tedy zhruba 640.000 korun.
V obnoveném řízení se ÚS musel znovu vypořádat s otázkou, zda orgány činné v trestním řízení neporušily právo ženy na účinné vyšetřování a do jaké míry lze na události z let 2008 a 2009 aplikovat pozdější trend posilování práv obětí sexualizovaného násilí.
Proti obnově se stavěl soudce Tomáš Langášek. Varoval před případným prolomením principu „není zločinu bez zákona“, který spočívá v tom, že nikdo nemůže být trestán za jednání, které nebylo v době spáchání zakázáno zákonem. Poukázal také na zákaz zpětného působení trestního zákona v neprospěch obviněných. Plénum však Langáška přehlasovalo a rozhodlo o obnově řízení, která je u ÚS výjimečným krokem. Soud však stále může stížnost zamítnout.
Provinciál bosých karmelitánů Federico Trinchero v červnu uvedl, že řád plně podporuje úsilí o nalezení pravdy a spravedlnosti. „Současně s tím řád zahájil kanonický proces, na jehož konci bude ohledně VK rozhodnuto. Vyzýváme všechny, kdo by v této věci mohli podat jakékoliv svědectví, aby kontaktovali nás a/nebo příslušné státní orgány,“ stojí na webu řádu.