Komerční prezentace Aktual.: 12.11.2024 22:06
Washington/Tel Aviv – Spojené státy neomezí dodávky zbraní Izraeli po uplynutí lhůty na zlepšení humanitární situace v Pásmu Gazy. Podle agentur to dnes oznámilo americké ministerstvo zahraničí. Podle Washingtonu Izrael udělal omezené kroky k zlepšení humanitární situace na palestinském území. Podle nevládních organizací Izrael částečně splnil jen menšinu amerických požadavků. Představitelka OSN odpovědná za humanitární záležitosti dnes řekla, že dění v Pásmu Gazy připomíná nejvážnější mezinárodní zločiny.
Šéf americké diplomacie Antony Blinken a americký ministr obrany Lloyd Austin poslali 13. října izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi dopis, ve kterém kritizovali humanitární situaci v Pásmu Gazy, kde izraelská armáda bojuje s teroristickým hnutím Hamás. Netanjahua vyzvali, aby Izrael do 30 dnů udělal kroky k zlepšení podmínek v oblasti. Jinak by podle obou ministrů hrozilo omezení zbrojních dodávek z USA do Izraele.
Dnes, kdy končila lhůta 30 dnů, americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že se žádné změny v dodávkách zbraní Izraeli nechystají. Podle mluvčího ministerstva Vedanta Patela neporušuje v současné době Izrael americké zákony a udělal některé kroky k zlepšení situace. „Viděli jsme, že byl udělán pokrok,“ uvedl Patel, který odmítl říct, zda Izrael splnil konkrétní americké požadavky. Zlepšení by podle něj možná bez tlaku USA nenastalo.
„Pro Izrael to není bianko šek,“ uvedl Patel s tím, že USA chtějí „vidět zlepšení celé humanitární situace“.
Dopis oba američtí ministři napsali poté, co se objem humanitární pomoci převezené do Pásma Gazy na začátku října výrazně snížil a někteří analytici psali o tom, že Izrael chce vyhladovět sever Pásma Gazy, kde vede vojenskou operaci proti Hamásu.
Velmi kriticky se dnes k situaci v Pásmu Gazy vyjádřila představitelka Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) Joyce Msuyaová. „Jsme svědky (v Pásmu Gazy) činů, které připomínají nejhorší mezinárodní zločiny,“ uvedla podle agentury AFP Msuyaová. Podle ní tam jsou obyvatelé vystaveni „každodenní krutosti“.
Velmi kritické byly v hodnocení toho, jak se změnila situace v Pásmu Gazy za uplynulý měsíc, humanitární organizace. Podle nich z 19 požadavků, které bylo možné vyčíst z dopisu obou amerických ministrů, Izrael naplnil částečně jen čtyři. Výrazně pak zaostal za požadavkem umožnit vjezd do Pásma Gazy nejméně 350 nákladních vozů denně. Podle různých zdrojů denní objemy zůstaly pod jednou stovkou nákladních vozů denně.