Komerční prezentace Aktualizace: 1.03.2024 22:05

Washington/Gaza – Spojené státy začnou letecky doručovat humanitární pomoc do Pásma Gazy, kde kvůli pokračujícímu tažení Izraele proti radikálnímu hnutí Hamás panuje akutní nedostatek základních potřeb. Podle amerických médií to dnes oznámil prezident Joe Biden. Pomoc z letadel už nyní shazuje Jordánsko ve spolupráci s Egyptem a Francií.

„V nejbližších dnech se připojíme k našim přátelům z Jordánska a dalším, kdo poskytují letecké dodávky,“ řekl Biden, když v Bílém domě vítal italskou premiérku Georgiu Meloniovou. Jeho mluvčí John Kirby záhy doplnil, že první dodávky pomoci budou tvořit potraviny a že USA plánuje více než jedno letecké doručení.

Oznámení přichází souběžně se stále naléhavějšími zprávami o humanitární krizi v Gaze, kde na malém území žijí více než dva miliony lidí. Do určité míry jsou podle úřadů OSN na humanitární pomoci závislí všichni, přičemž každé šesté dítě mladší dvou let trpí akutní podvýživou, píše agentura Reuters.

„Pomoc proudící do Gazy zdaleka není dostatečná,“ citovala Bidena agentura AP. „Zdaleka to není dost. V sázce jsou nevinné životy, v sázce jsou životy dětí. Nebudeme mít klid, dokud tam nedostaneme více pomoci. Měli bychom tam dostávat stovky kamionů, ne jen několik,“ pokračoval prezident.

Podle humanitárních organizací přísunu pomoci brání Izrael, v poslední době se vůči jeho přístupu vymezuje i Bidenova administrativa. Mimo jiné židovský stát vyzvala, aby neútočil na civilní policii hnutí Hamás, která zajišťovala ochranu nákladním vozům se zásobami.

Zoufalost situace podtrhuje i čtvrteční vývoj na severu Gazy, kde desítky lidí při čekání na humanitární pomoc přišly o život. Podle svědků začali do davu střílet izraelští vojáci; izraelská armáda tvrdí, že většina obětí byla ušlapána nebo přejeta nákladními vozy poté, co u konvoje s pomocí vypuklo násilí.

Stanice Al-Džazíra ve středu informovala o tisících Palestinců, kteří na leteckou zásilku zajišťovanou Jordánskem spolu s Egyptem a Francií čekali na břehu Středozemního moře. Poté několik set metrů plavali nebo pluli na malých lodích, když letadlo část beden se zásobami shodilo do moře.

Za přetrvávajících překážek pro doručování pomoci USA usilují také o otevření námořního koridoru do Gazy, řekl podle Reuters mluvčí Bílého domu Kirby. Doufá, že touto cestou se podaří k válkou sužovaným Palestincům dopravit „velké množství“ materiálu.

Podíl
Exit mobile version