Komerční prezentace Aktualizace: 26.02.2024 16:54

Ústí nad Labem – Politickou odpovědnost v kauze Krajské zdravotní (KZ) hejtman Jan Schiller (ANO) necítí. Radní pro zdravotnictví Radim Laibl (ANO) řekl, že nabídne svou funkci k dispozici, pokud ho někdo z rady vyzve. Předseda představenstva společnosti Ondřej Štěrba dnes na schůzi krajského zastupitelstva řekl, že společnost se nepřipojila k trestnímu řízení s požadavkem na úhradu škody, protože není jasné, zda nějaká škoda zdravotnické firmě vznikla. Policie v případu Krajské zdravotní a Nemocnice Jihlava začala stíhat deset lidí kvůli podezření z korupce při nákupu zdravotnického materiálu.

K přijetí politické odpovědnosti vyzvala vedení kraje opozice. Jaroslav Komínek (KSČM) přirovnal případ ke kauze machinací v Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad, podle státního zástupce zmanipulovali obžalovaní evropské dotace ve výši 14 miliard korun. Před soudem se z několika zločinů zodpovídá 27 lidí.

Škoda, kterou podezřelí z korupce způsobili rozpočtu Evropské unie při nákupu materiálu pro nemocnice a kterou policie dosud zdokumentovala, činí zatím milion eur, tedy asi 25 milionů Kč. Případ dozoruje Úřad evropského veřejného žalobce, protože dodávku části lékařského vybavení pro nemocnice spolufinancoval Evropský fond pro regionální rozvoj v programu Pomoc při obnově soudržnosti a území Evropy (REACT-EU).

Před zastupitele předstoupila vedle Štěrby pověřená ředitelka Taťána Soharová, která nahradila odvolaného ředitele Petra Malého, jehož policie před týdnem zadržela. Soud ho poslal do vazby stejně jako další čtyři obviněné. „Reputační škoda je velká, ale něčemu takovému nelze zabránit,“ uvedl Štěrba. Dodal, že představenstvo si není vědomo žádného morálního nebo zákonného pochybení.

Soharová se shodla s opoziční zastupitelkou Alenou Dernerovou (STAN), že si věc zasluhuje externí audit. Představenstvo schválilo kontrolu zakázek a revizi smluv, kterých se týká vyšetřování. Vedle Malého a obchodního náměstka Pavla Vorala se podle představenstva nikoho dalšího ze zaměstnanců KZ vyšetřování netýká.

Rada Ústeckého kraje plní funkci valné hromady společnosti. „Já osobně politickou odpovědnost za to, co se stalo, necítím,“ uvedl Schiller. Podle něj nebylo možné kauze zabránit. Rada bude zatím čekat na vyjádření policie, poté se rozhodne, jaké další kroky přijme. „Čekal bych, že řeknete, že nesete část zodpovědnosti,“ uvedl opoziční zastupitel Jaroslav Foldyna (SPD). Osobní odpovědnost odmítl také předseda výboru pro zdravotnictví Milan Rychtařík (ANO).

S kritikou společnosti vystoupil na zastupitelstvu také jeden občan, další zastupitelé uváděli, že věc je důsledkem toho, že se zdravotnictví nevěnuje rada pořádně a radní Laibl má také funkci starosty Žatce.

„Někdo se musí zdravotnictví věnovat na plno,“ uvedl opoziční zastupitel Zbyněk Linhart (STAN). „Pokud rada usoudí, že politická odpovědnost je z mé strany, tak to udělám (rezignuji na funkci radního),“ řekl ČTK Laibl. „Necítím odpovědnost za to, že dojde k selhání nějakých jedinců, to bych musel nést odpovědnost za každého řidiče autobusu, který něco provede,“ řekl ČTK hejtman. Podle něj je Laibl na tom stejně jako ostatní členové rady a není třeba dávat jeho funkci k dispozici. Krajská rada se sejde příští týden.

Ministerstvo pro místní rozvoj preventivně pozastavilo proplacení 643 milionů korun v souvislosti s korupční kauzou. Krajská zdravotní, která zřizuje sedm nemocnic v Ústeckém kraji, je podle představenstva schopna si s tím poradit. KZ žádala z evropského fondu 1,650 miliardy korun, miliardu má již proplacenou. „Budeme maximalizovat zisk, Všeobecná zdravotní pojišťovna nám má poslat na účet přeplatek za loňský rok 150 milionů korun,“ uvedl Štěrba. Chod Krajské zdravotní a péče o pacienty ohroženy podle něj nejsou.

Podíl
Exit mobile version