Komerční prezentace Aktual.: 20.10.2024 09:13

Gaza/Tel Aviv – Nejméně 80 lidí, včetně žen a dětí, zemřelo a desítky dalších osob byly zraněny při sobotním izraelském leteckém útoku na obytný komplex v Bajt Lahíji na severu Pásma Gazy, desítky lidí se po něm pohřešují. Podle deníku Haarec o tom informovalo v noci na dnešek ministerstvo zdravotnictví v Gaze, ovládané palestinským teroristickým hnutím Hamás. Izraelská armáda v reakci uvedla, že podle jejího předběžného vyšetřování je tento počet obětí přehnaný, a palestinskou informaci označila za „propagandu Hamásu“.

Podle palestinských zdravotníků utrpěla zásah vícepodlažní budova a poškozeno bylo několik domů v jejím okolí. V troskách jsou podle nich pohřbeny desítky lidí. Záchranné operace ztěžuje přerušení telekomunikačního a internetového spojení v oblasti, uvedli místní zdravotníci citovaní agenturou Reuters. Řekli také, že odmítli příkaz izraelské armády evakuovat nemocnici a nechat bez dozoru pacienty, z nichž mnozí jsou v kritickém stavu.

Podle mluvčího izraelské armády uváděné palestinské počty obětí sobotního úderu v Bajt Lahíji neodpovídají informacím, která má armáda z místa. „Použili jsme přesnou munici a cílili na teroristy z Hamásu,“ uvedl mluvčí. Zdůraznil také, že „toto je bojová zóna“ a že armáda se snaží omezit civilní oběti.

Izraelská armáda před dvěma týdny zahájila další velkou ofenzivu na severu Pásma Gazy, kde podle ní operují přeskupené síly Hamásu. Předtím vyzvala civilisty, aby tuto oblast, kde odhadem žije asi 400.000 lidí, opustili. Mnozí to ale neudělali, protože nemohou, nebo nechtějí odejít do jiné části Pásma Gazy, které je celé zničeno izraelským bombardování a boji s hnutím Hamás. V Pásmu Gazy je sice takzvaná humanitární zóna, ale ani v ní není bezpečno a i tam trpí civilisté nedostatkem jídla a žijí v katastrofálních podmínkách ve stanech bez tekoucí vody a toalet.

Izraelské síly už dříve podle místních zdravotníků obklíčily Džabáliju, největší z osmi původních uprchlických táborů v Pásmu Gazy. Někteří tvrdí, že armáda lidem brání opustit oblast, odkud se mají civilisté evakuovat. Novou operaci na severu Pásma Gazy kritizoval tento týden i Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva, podle něhož jsou tam uvězněny desítky tisíc civilistů bez dodávek jídla a další humanitární pomoci.

Podle dřívějšího oznámení Světového potravinového fondu izraelská armáda na dva týdny od 1. října zastavila dodávky potravin na sever Pásma Gazy. Izraelská vláda odmítla, že zvažuje realizovat plán vojenského obležení severní části Pásma Gazy, který jí v září předložila skupina generálů ve výslužbě. Podle něj by armáda po výzvě k evakuaci odřízla toto území od humanitární pomoci, aby donutila teroristy z Hamásu se vzdát. Izraelský premiér Benjanim Netanjahu nicméně minulý měsíc podle místních médií řekl, že tento plán je jen jednou z možností a že o něm vláda bude jednat.

Podle palestinské civilní obrany, kterou ovládá Hamás, bylo v oblasti Džabáliji a obcí Bajt Lahíja a Bajt Hanún od 6. října zabito přes 400 Palestinců, uvedla agentura AFP.

Izrael vede v Pásmu Gazy válku proti Hamásu v odvetě za jeho teroristický útok z loňského 7. října, kdy palestinští ozbrojenci v izraelském pohraničí pozabíjeli na 1200 lidí a dalších zhruba 250 odvlekli do Gazy jako rukojmí. Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze zemřelo v této válce přes 42.500 Palestinců a dalších skoro 100.000 bylo zraněno. Tyto údaje nerozlišují mezi ozbrojenci a civilisty. Většina obětí jsou ale civilisté, což vyplývá i z údajů izraelské armády, který tvrdí, že tam zabila na 17.000 ozbrojenců.

Podíl
Exit mobile version