Míst s omezenou možností pohybu je v Beskydech více. Informuje o nich na svých webových stránkách Agentura ochrany přírody a krajiny. „Důvodem je většinou omezení vstupu do národních přírodních rezervací (NPR), v nichž se smí dle zákona chodit jen po vyznačených trasách,“ uvedl vedoucí Správy CHKO Beskydy Jiří Lehký.
NPR je v Beskydech sedm, a to Kněhyně – Čertův mlýn, Mazák, Mionší, Pulčín-Hradisko, Radhošť, Razula a Salajka. Hranice všech jsou vyznačeny informačními tabulemi a červenými pruhy nakreslenými na stromech. „To, že v nich lidé musí chodit jen po turistických stezkách, dává zvířatům i rostlinám ve volné přírodě větší šanci k přežití,“ zdůvodnil Lehký.
Například na Kněhyni kdysi vedla i červená turistická trasa. Z důvodu výskytu tetřeva v této lokalitě byla zrušena. Dnes dojdou turisté jen do Kněhyňského sedla, ke kamenné mohyle s vrcholovým křížem je vstup zakázán. „Kněhyně patří k jedné z mála lokalit vhodných pro hnízdění tetřeva. Tito ptáci rádi hnízdí v řídkém lesním porostu vyšších nadmořských výšek s popadanými stromy, což vrchol Kněhyně splňuje,“ řekl Lehký.
Vedle Kněhyně se ochránci přírody snaží vrátit tetřeva i na Smrk a Travný, kde však zákazy vstupu nejsou. „Na Smrku mají tetřevi větší prostor k hnízdění než na Kněhyni, takže stačí, aby se tu lidé pohybovali po turistické trase. Totéž platí na Travném. Značená turistická stezka na něm byla v květnu 2020 zrušena, zákaz vstupu na vrchol ovšem vydán nebyl.
Kromě vzpomínaných národních přírodních rezervací se omezení vstupu týká i poloviny rezervací přírodních. I po jejich obvodu jsou tabule s informací o zákazu vstupu, což je případ Andělských schodů na Smrku. „Schody vedou mimo turistickou trasu a zvýšený pohyb lidí by způsobil větší erozi tohoto poměrně frekventovaného místa,“ upozornil Lehký.
Posledním sezonně uzavřeným místem je přístup k ledopádům v NPR Pulčín-Hradisko. Cesta po modré značce k nim se po zimě uzavírá, což se stalo i letos v dubnu. Uzavřená zůstane do 1. ledna.
„Lidé často s našimi zákazy nesouhlasí, měli by si ale uvědomit, že jde jen o několik vymezených míst. Území, kam nesmějí, se týká pouze 2,5 procenta plochy CHKO, což je rozloha, kterou by mohli zvířatům a rostlinám k životu ponechat,“ dodal Lehký.